26/04/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Κυριακή 13 Ιανουαρίου 2019 - 02:16

Βελέντζας: «Θα προσπαθούμε όσο μπορούμε και αντέχουμε» (video)

Στην αποβολή του Στάθη στάθηκε ο βοηθός προπονητής του Απόλλωνα Σμύρνης στη συνέντευξη Τύπου * Δείτε όλα όσα είπε * Αποστολή του a-sports.gr στη Λάρισα

Ήττα… μαχαιριά στο θαύμα της παραμονής ήταν αυτή στο AEL FC ARENA το Σάββατο (12/1) για τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Η απογοήτευση στις τάξεις των «κυανόλευκων» ήταν έκδηλη τόσο από το γεγονός της μη παρουσίας του Μπάμπη Τεννέ στη συνέντευξη Τύπου όσο και των όσων υποστήριξε ο άμεσος συνεργάτης του, Λευτέρης Βελέντζας, που τον αντικατάστησε στις καθιερωμένες δηλώσεις.

Ο βοηθός προπονητή της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» χωρίς να κρύβει την στεναχώρια του για το 3-0 από την ΑΕΛ παραδέχθηκε ότι αυτό το αποτέλεσμα κάνει ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τους «κυανόλευκους», ενώ τόνισε ότι η αποβολή στο 50’ έκρινε το ματς.

Στην αρχική τοποθέτησή του ο Βελέντζας είπε: «Είχαμε τελειώσει πριν από τις γιορτές με ένα σερί καλών εμφανίσεων, είχαμε κάνει και την πρώτη μας νίκη με την Ξάνθη, με τον καινούργιο χρόνο, όμως, τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για μας. Ερχόμασταν από μια ήττα με τον Ατρόμητο, θέλαμε να δείξουμε ένα διαφορετικό πρόσωπο σήμερα και νομίζω ότι τα πρώτα λεπτά και του α’ και του β’ ημιχρόνου είναι αυτά, που έκριναν τον ματς.

Ενώ στο πρώτο ημίχρονο τίποτα δεν προδίκαζε ότι το σκορ θα είναι τέτοιο από μια στατική φάση αδρανήσαμε, δεχθήκαμε ένα γκολ από αυτά, που δεν πρέπει να δέχεται μια ομάδα, που παλεύει κάθε βδομάδα για τη σωτηρία της. Από εκεί και πέρα, όμως, αντιδράσαμε, κρατήσαμε μπάλα, προσπαθήσαμε και τίποτα δεν έδειχνε το ματς θα έρθει έτσι…

Είπαμε πολλά πράγματα, θέλαμε να πάρουμε κάτι από αυτό το παιχνίδι, αλλά με την απόφαση του διαιτητή να βγάλει δεύτερη κίτρινη στον Στάθη τα πράγματα έγιναν πάρα μα πάρα πολύ δύσκολα για μας. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι είχε κριθεί, δεχθήκαμε δύο γκολ ακόμα. Η Λάρισα σίγουρα ήταν αυτοί, που υπήρχε μέσα στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο.

Είμαστε σε πολύ δύσκολη θέση, θα προσπαθήσουμε όσο μπορούμε και όσο αντέχουμε, μήπως καταφέρουμε το θαύμα

-Στην ερώτηση αν ήταν η αποβολή το καθοριστικό σημείο και αν αυτή η ήττα γυρίζει τον Απόλλωνα πολλά βήματα πίσω, απάντησε:

«Μέχρι να γίνει η διακοπή είχαμε δείξει ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο… Σίγουρα αυτό το αποτέλεσμα δεν μας ικανοποιεί και ψυχολογικά μας ρίχνει. Θα κοιτάξουμε να ανεβάσουμε την ψυχολογία μας, να βρούμε τη διάθεση μας, έχει πολλά παιχνίδια ακόμα για να μπορέσουμε να κάνουμε ό,τι το δυνατόν καλύτερο.

Θεωρώ σίγουρο ότι με το που γίνεται η αποβολή το ματς πήρε άλλη μορφή από αυτή, που είχαμε σχεδιάσει εμείς και νομίζω ότι είχε κριθεί».