Μπάσκετ | Σάββατο 12 Ιανουαρίου 2019 - 20:31

Το τρίτο δεκάλεπτο λάβωσε το Περιστέρι

Νίκη ψυχολογίας για τον ΠΑΟΚ επί της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη με 87-73

Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε το Σάββατο (12/1) για την 13η αγωνιστική της Α1 στο «Παλατάκι» το σκληροτράχηλο Περιστέρι.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βιώνει μια δύσκολη περίοδο τόσο αγωνιστικά όσο και οικονομικά, κάτι το οποίο όμως δεν φάνηκε μέσα στο παρκέ και με ένα εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο στο οποίο πέτυχε 31 πόντους με 11/11 σουτ ανάγκασε την αθηναϊκή ομάδα στην τρίτη της ήττα στο πρωτάθλημα με 87-73.

Κορυφαίος του Δικεφάλου του Βορρά ήταν ο Φιλ Γκος ο οποίος όχι μόνο έβαλε 24 πόντους με 4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 4/8 βολές, αλλά πήρε δύο ριμπάουντ και μοίρασε τρεις ασίστ, συνδυάζοντας και τα 30 λεπτά της συμμετοχής του με μόλις ένα λάθος.

Από την άλλη μεριά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ να κυνηγάει. Η πολιορκία της ομάδας του Πεδουλάκη έλαβε όμως τέλος στο 3ο δεκάλεπτο όπου υπέκυψε στην απίστευτη ευστοχία του δικεφάλου. Κορυφαίος από μεριάς Περιστερίου ο Χάροου με 18 πόντους (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-42, 66-57, 87-73

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 9 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαργαρίτης 16 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Τέπιτς, Χάτσερ 16 (2/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζόουνς 12 (4/6 τρίποντα), Ζάρας, Χρυσικόπουλος, Σχίζας, Αθηναίου, Γκάρετ 10 (5/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκος 24 (4/6δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 5 (1/9 σουτ, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χάροου 18 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γκρέι 6 (2), Αγραβάνης 5 (1), Ντάνιελ 9, Μουράτος 9, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος, Μπεντίλ 9 (1), Σίρκο 3, Κάλαχαν 7 (1).