25/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 10 Ιανουαρίου 2019 - 21:45

Παλικαρίσιο προβάδισμα Λαμίας έναντι του Παναθηναϊκού!

Οι Φθιώτες επικράτησαν με 1-0 στη μάχη με τη βροχή και τους «πράσινους» και απέκτησαν σοβαρές πιθανότητες για να επαναλάβουν την περσινή επιτυχία τους

Του έχει πάρει τον αέρα στο Κύπελλο και το επιβεβαίωσε… Ο λόγος για τη Λαμία, η οποία νίκησε με 1-0 τον Παναθηναϊκό στην 1η αγωνιστική της μεταξύ τους κόντρας για τη φάση των «16» του θεσμού το βράδυ της Πέμπτης (10/1).

Οι Φθιώτες με κατάθεση ψυχής, πήραν με παλικαρίσιο τρόπο την πολύτιμη νίκη μέσα στον απίστευτα δύσκολο αγωνιστικό χώρο του ΔΑΚ από το νερό, ελέω της ασταμάτητης βροχόπτωσης…

Έτσι, οι «κυανόλευκοι» πήραν προβάδισμα απέναντι των «πράσινων» εν όψει της ρεβάνς στο ΟΑΚΑ σε δύο εβδομάδες και έχουν πλέον σοβαρές πιθανότητες για να τους αποκλείσουν ξανά, όπως συνέβη και πέρσι (νίκη με 4-1 εντός στη χιονισμένη τότε Λαμία και ήττα με μόνο 1-0 εκτός)!

Το ματς σε ένα τόσο δύσκολο τερέν δεν ήταν καλό και το κυρίαρχο χαρακτηριστικό του ήταν η δύναμη και το πάθος.

Η Λαμία στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης (και ειδικά στο α’ ημίχρονο) πατούσε καλύτερα και πήρε αυτό, που ήθελε.

Στο πρώτο 45λεπτο, βέβαια κάθε ομάδα είχε από μια κλασική ευκαιρία με την αρχή να την κάνουν οι γηπεδούχοι με ένα χαμένο τετ α τετ (ελέω αγωνιστικού χώρου) του Επστάιν στο 11’ και οι φιλοξενούμενοι να «απαντούν» με το δοκάρι και Κουρμπέλη στο 39’.

Ο αγώνας, ωστόσο, κρίθηκε στο 52’ από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες σε παράβαση του Πούγγουρα, ο οποίος ένα λεπτό νωρίτερα «γκρέμισε» εντός περιοχής τον Τομάς.

Βέβαια, μετά το 70’ είναι γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός πίεσε και έχασε ευκαιρίες για την ισοφάριση με μεγαλύτερη αυτή με το σουτ του Βέργου, που έδιωξε σωτήρια με τα πόδια λίγο πριν από τη γραμμή της εστίας ως από μηχανής θεός ο Αντέτζο στο 75’.

Η Λαμία, ωστόσο, κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ και παρά την ατυχία, που είχε με τον τραυματισμό του τερματοφύλακα της Μπαντή, που υποχρέωσε τον Μάκη Χάβο να χρησιμοποιήσει από το 60’ κάτω από τα δοκάρια τον μόλις 19χρονο και πρωτοεμφανιζόμενο γκολκίπερ Κατσικά.

Καλύτεροι από τους νικητές οι Επστάιν, Αντέτζο, Ασίγκμπα και Μπαράλες, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Κουρμπέλης και Χατζηγιοβάνης.

Σωστή στα ουσιαστικά η αποφασιστική διαιτησία του Κομίνη, παρά κάποια λαθάκια και υπερβολές (Θεσπρωτίας). Κανένα πρόβλημα για τους βοηθούς Κούλα (Ξάνθης) και Μπαλτά (Αχαΐας), ενώ τέταρτος ήταν ο Ανδριανός (Αχαΐας).

Κίτρινες: 72’ Δημούτσος, 85’ Μπεχαράνο, 90’+2 Μπερτόλιο - 77’ Τζανδάρης, 79’ Μουνιέ.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μπαντής (60’ λ.τρ. Κατσικάς), Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Ασίγκμπα, Πλιάτσικας, Τόμας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Επστάιν (67’ Μπερτόλιο), Καραμάνος (75’ λ.τρ. Σκόνδρας), Μπαράλες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Γιόχανσον (71’ Μουνιέ), Ινσούα, Κουρμπέλης, Τζανδάρης (83’ Χ. Δώνης), Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης (62’ Εμμανουηλίδης), Βέργος.