24/04/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 9 Ιανουαρίου 2019 - 17:03

Στα προημιτελικά από… τώρα ο Ατρόμητος με «δαιμονισμένο» Κουλούρη!

Με χατ τρικ του 23χρονου επιθετικού οι Περιστεριώτες νίκησαν με 0-3 μέσα στη Ριζούπολη τον Απόλλωνα Σμύρνης και ουσιαστικά καθάρισαν ήδη την πρόκριση

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε… Εμπνευσμένος από το εν λόγω διαφημιστικό σλόγκαν φάνηκε να είναι ο Ατρόμητος στη Ριζούπολη το απόγευμα της Τετάρτης (9/1) και πέρασα σαν «σίφουνας» κερδίζοντας με 3-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Σκορ πρόκρισης για τα προημιτελικά από… τώρα για τους Περιστεριώτες με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ευθύμη Κουλούρη, ο οποίος πιστοποίησε τη… δαιμονισμένη φόρμα του με χατ τρικ!

Από την άλλη πλευρά, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κατέρρευσε μετά το δεύτερο εις βάρος της γκολ και είχε ένα κακό δεύτερο ημίχρονο.

Φυσικά η επικράτηση των «μπλε» του Νταμίρ Κάναντι ήταν πέρα ως πέρα δίκαιη, αλλά και οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να κρατήσουν σε ισορροπία το πρώτο 45λεπτο και να ξεκινήσουν καλά στην αρχή του β’ μέρους.

Το ματς άρχισε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματα τους σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο ελέω της βροχής με τον Ατρόμητο σταδιακά να ανεβάζει στροφές και να παίρνει κεφάλι στο σκορ από ένα απερίσκεπτο πέναλτι του Κονέ πάνω στον Μάντσον, που μετέτρεψε σε γκολ ο Κουλούρης στο 27’. Στη συνέχεια ο Απόλλωνας, έγινε περισσότερο ανταγωνιστικός και κράτησε την αναμέτρηση σε μια ισορροπία, ωστόσο δεν μπόρεσε να φτάσει στο 1-1.

Αυτό ήταν το σκηνικό μέχρι το 63’ όταν και ο Κουλούρης με σουτ διπλασίασε τα προσωπικά τέρματα του, αλλά και της ομάδας του… Από εκεί και μετά, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απογοητεύτηκε και ο Ατρόμητος πέρα από το τρίτο γκολ (και ωραιότερο όλων) στο 71’ από τον 23χρονο φορ του θα μπορούσε να έχει πετύχει και περισσότερα!

Μάλιστα, ο Απόλλωνας στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις καθυστερήσεις έμεινε και με δέκα παίκτες λόγω της πρόωρης αποχώρησης του τραυματία Ακόστα, αφού είχαν προηγηθεί και οι τρεις αλλαγές…

Έτσι η ρεβάνς στο Περιστέρι έχει ήδη διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ατρόμητο να σκέφτεται ήδη την παρουσία τους στους «8», ενώ στον Απόλλωνα αυτή η βαριά ήττα πρέπει να ξεχαστεί άμεσα εν όψει της δύσκολης και καθοριστικής σειράς των επόμενων αγώνων στην προσπάθεια για το θαύμα της παραμονής στη Σούπερ Λίγκα.

Αναμφίβολα MVPκαι κορυφαίος του γηπέδου ο Κουλούρης, ενώ σε πολύ καλή ημέρα από τους νικητές ήταν τόσο ο Μάντσον όσο και ο Ενσικουλού από τη στιγμή, που μπήκε στο ματς. Αντίθετα, εκτός κλίματος ήταν ο Μούγιακιτς και ορθά ο Κάναντι τον απέσυρε σχετικά νωρίς.

Από τους ηττημένους, παρά το λάθος του στη φάση του πέναλτι θετικός ήταν ο Κονέ, ενώ αρκετά προσπάθησε και ο Ακόστα. Σε ότι αφορά τον νεοαποκτηθέντα Ναζλίδη έδειξε ανέτοιμος, από εκεί και πέρα «πέταξε» την ευκαιρία ο αρνητικός Τριάδης, ενώ κακός ήταν και ο Ντ' Ούρσο (σωστά αντικαταστάθηκαν αμφότεροι από τον Τεννέ).

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Γιάννη Παπαδόπουλου (Μακεδονίας) και σωστοί οι βοηθοί: Νατσιόπουλος (Μακεδονίας), Νικολαΐδης (Μακεδονίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Αγγελάκης (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 25’ Κονέ, 51’ Τζανετόπουλος, 55’ Ακόστα, 90’+1 Μπεντινέλι - 9’ Μούγιακιτς, 55’ Χατζηισαΐας, 81’ Ενσικουλού

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Βάσιτς, Στάθης, Ναδάλες, Τζανετόπουλος, Λούκιτς, Γκίνο, Κονέ (62’ Ντεφεντερίκο), Ντ' Ούρσο (69’ Κοντοές), Ακόστα, Τριάδης (46’ Ναζλίδης), Μπεντινέλι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Θεοδωράκης, Κυβρακίδης (67’ Γιαννούλης), Σάκιτς, Χατζηισαΐας, Καρασαλίδης, Νάτσος, Μάντσον (77’ Ρισβάνης), Ούμπιντες, Μπρούνο, Μούγιακιτς (58’ Ενσικουλού), Κουλούρης.