29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018 - 21:20

Το «καθάρισε» στο 51' ο Ολυμπιακός και περιμένει…

Δεν άντεξε η φιλότιμη Λαμία και στις αρχές του β' ημιχρόνου διαμορφώθηκε το τελικό 3-0 υπέρ των «ερυθρολεύκων» σε ένα «Γ. Καραϊσκάκης» γιορτινό με 20.000 κόσμο

Ήταν κεφάτος, έκανε το καθήκον του και ικανοποίησε τον κόσμο του... Τρεις ημέρες μετά τη μεγάλη νίκη ενάντια στη Μίλαν και την πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ ο Ολυμπιακός έβαλε ξανά τρία γκολ, κέρδισε 3-0 τη Λαμία το βράδυ της Κυριακής (16/12) στο «Γ. Καραϊσκάκης» και με 30 βαθμούς ανέβηκε και πάλι δεύτερος στο πρωτάθλημα ύστερα από 14 αγωνιστικές.

Το κλίμα στο φαληρικό γήπεδο ήταν ούτως ή άλλως γιορτινό, με τους 20.000 οπαδούς που βρέθηκαν στις εξέδρες να βλέπουν ωραίο ποδόσφαιρο από τους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς, που άφησαν δύο βαθμούς πίσω τους τον Ατρόμητο και περιμένουν να δουν τι θα κάνει τη Δευτέρα (17/12) ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ των 35 βαθμών, που αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Λεβαδειακό.

Φορτούνης, Νάτχο, Γκιλιέρμε, Φετφατζίδης και Ελαμπντελαουί ήταν οι κορυφαίοι των «ερυθρόλευκων», που μέτρησαν 14 τελικές έναντι 5 των φιλοξενούμενων και αυτή τη φορά τα ποσοστά ευστοχίας τους ήταν φυσιολογικά.

Η Λαμία από την πλευρά της το πάλεψε όσο μπορούσε, όμως της στοίχισε το κακό της ξεκίνημα στο β' ημίχρονο.

Ήταν φιλότιμοι οι Φθιώτες, Δημούτσος και Μπερτόλιο ήταν αυτοί που ξεχώρισαν, ωστόσο στο επιθετικό κομμάτι υστέρησε ξανά η ομάδα του Μάκη Χάβου και ο Έλληνας τεχνικός κάτι θα πρέπει να κάνει γι' αυτό, βλέποντας την ομάδα του να μένει άσφαιρη σε έκτο σερί παιχνίδι.

Δεν είχε νόημα επίσης να αποσύρει τον Μπερτόλιο από τον αγώνα, αποδυναμώνοντας επιθετικά τη Λαμία, που με 11 βαθμούς συνεχίζει να μοιράζεται τη 13η θέση με τον ΟΦΗ.

Σε ό,τι αφορά τη διαιτησία, ο εδώ και λίγες ημέρες διεθνής Διαμαντόπουλος έκανε λάθη, καθώς δεν έδωσε πέναλτι υπέρ των Πειραιωτών σε ανατροπή του Ελαμπντελαουί από τον Καρυπίδη στο 17', ενώ στο 39' έβγαλε λανθασμένα την κίτρινη στον Μπερτόλιο για θέατρο, καθώς υπήρξε επαφή με τον Σισέ εντός περιοχής.

Ήταν μέχρι να πετύχει το 1-0...

Η Λαμία με διπλή ζώνη άμυνας προσπάθησε να πάει από την αρχή σε χαμηλό τέμπο το ματς, με τον Ολυμπιακό, πάντως, να κυκλοφορεί πολύ καλά την μπάλα και με υπομονή.

Οι Πειραιώτες δεν έδειχναν να είναι επηρεασμένοι από την κούραση του ματς με τη Μίλαν και περίμεναν τη στιγμή που θα έβρισκαν ανοργάνωτη την άμυνα των «κυανόλευκων».

Αυτό έγινε στο 32', Νάτχο και Φορτούνης συνδυάστηκαν και ο Γκερέρο σε ουσιαστικά κενή εστία δεν δυσκολεύθηκε να σημειώσει το τρίτο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα.

Ο Σισέ είχε δοκάρι στο 37' και χάθηκε η ευκαιρία για το 2-0, το οποίο ήρθε με το... καλημέρα του β΄ ημιχρόνου και τον Φετφατζίδη να βάζει τέρμα στην αστοχία του και να σκοράρει για πρώτη φορά σε επίσημη αναμέτρηση ύστερα από την επιστροφή του στον Ολυμπιακό.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ελαμπντελαουί διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και το ματς κρίθηκε, με τους γηπεδούχους να κάνουν από εκεί και πέρα συντήρηση δυνάμεων.

Οι Φθιώτες δεν προβλημάτισαν ιδιαίτερα τον Σα και οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν δίκαια στις επιτυχίες σε ό,τι αφορά τη Σούπερ Λίγκα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Διαμαντόπουλος του Συνδέσμου Αρκαδίας με βοηθούς τον Αλεξέα του Συνδέσμου Μεσσηνίας και τον Πετρόπουλο του Συνδέσμου Αρκαδίας.

Κίτρινες: 39' Μπερτόλιο - 52' Μπλάζιτς, 90'+1 Τσούκαλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Κούτρης (68' Τσιμίκας), Μιράντα, Σισέ, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Φετφατζίδης (76' Βρουσάι), Φορτούνης, Νάτχο, Γκερέρο (86' Μάνος).

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Βάντερσον, Καρυπίδης, Αντέτζο, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Βασιλαντωνόπουλος, Επστάιν (77' Καραγκούνης), Μπερτόλιο (64' Μπουλούλης), Καραμάνος (70' Τσούκαλος).