29/03/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2018 - 20:05

Αρκούσε ένα δεκάλεπτο στον Προμηθέα...

Οι Αχαιοί επιβλήθηκαν του Άρη με 71-61

Στο δρόμο των επιτυχιών γύρισε το Σάββατο (15/12) ο Προμηθέας, επικρατώντας εντός έδρας του Άρη με 71-61 για την 9η αγωνιστική της Α1.

Οι Αχαιοί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +5 (30-25), για να... πατήσουν γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και να «πνίξουν» αμυντικά τους «κίτρινους», που σημείωσαν μόλις 6 πόντους και μοιραία η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +20 για τους γηπεδούχους.

Από εκεί και πέρα, απλά οι Θεσσαλονικείς περιόρισαν την έκταση της ήττας τους, με τους Μπράουν, Μέιερ και Χολ να οδηγούν επιθετικά την ομάδα του Μάκη Γιατρά στην έκτη φετινή της νίκη.

Από πλευράς Άρη, που έχει ρεκόρ 2-7, Μποχωρίδης και Χάρις σταμάτησαν στους 11 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 30-25, 51-31, 71-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 5 (1), Τσαϊρέλης, Μέιερ 12 (1), Λίποβι 8 (2), Μπράουν 14 (1), Σαλούστρος 7, Γερομιχαλός 2, Χολ 12 (1), Σανδραμάνης, Έλις 8, Παρκς 3.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 11 (1), ΜακΓκι 8, Μπελ 9 (1), Χάρις 11 (3), Νταλό 3, Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 1, Φλιώνης 9 (3), Τζόουνς 7 (1), Κάιζερ, Αγγέλου.