28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2018 - 19:13

Έτσι πατάει καλύτερα ο ΠΑΣ

Οι Ηπειρώτες πήραν σημαντική νίκη με 3-1 επί του Πανιωνίου

Την ήθελε περισσότερο τη νίκη και την πέτυχε... Ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε 3-1 τον Πανιώνιο στους «Ζωσιμάδες» το Σάββατο (15/12) και με 14 βαθμούς σε 14 αγωνιστικές στη Σούπερ Λίγκα έπιασε την ΑΕΛ στην 11η θέση, παίρνοντας σημαντική ανάσα στη μάχη για την παραμονή.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δίχως πάντως να εντυπωσιάσει, με τον Νικολιά να κάνει μεγάλο παιχνίδι και τον Γιάκο να «χτυπά» όταν έπρεπε.

Οι Νεοσμυρνιώτες, από την πλευρά τους, έπαιξαν για το «Χ», πήγαν να το πάρουν χωρίς ίσως να το αξίζουν και τελικά προδόθηκαν από την αφελή τους αντίδραση στη φάση του 2-1, ενώ είχαν ισοφαρίσει ένα λεπτό νωρίτερα.

Ο Άκης Μάντζιος μάλλον έπρεπε να είχε ρίξει νωρίτερα στην αναμέτρηση τον Σιντί Αλί, στα... ρηχά, παρά τη συνεργασία τους στο γκολ, έμειναν γενικότερα οι Μασούρας και Ντουρμισάι, στους 18 βαθμούς και την 8η θέση παρέμειναν οι «κυανέρυθροι», παρέα με τον Παναιτωλικό.

Ανιαρό παιχνίδι...

Παιχνίδι δίχως ιδιαίτερες συγκινήσεις ήταν αυτό που έγινε στο πρώτο 45λεπτο, με τους δύο αντιπάλους να προσέχουν πολύ τα μετόπισθεν και να συνωστίζονται στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, αλλά παρουσίαζαν τις γνωστές τους στη φετινή σεζόν αδυναμίες σε ό,τι αφορά το δημιουργικό κομμάτι, μην μπορώντας να απειλήσουν τον Βελλίδη.

Έτσι, το ματς κύλησε χωρίς μεγάλες ευκαιρίες, αφού και ο Πανιώνιος δεν ήταν στα καλύτερά του, με το 0-0 να προκύπτει φυσιολογικά.

Bρήκε το γρήγορο γκολ και δεν πτοήθηκε μετά το 1-1...

Στο β' ημίχρονο οι παίκτες του Πετράκη μπήκαν από την αρχή πιο δυνατά κι ευτύχησαν να σκοράρουν άμεσα, με τον Νικολιά στο 51' να πετυχαίνει το δεύτερο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Οι «κυανέρυθροι» ήταν υποχρεωμένοι να αντιδράσουν, όμως δεν έδειχναν ότι μπορούσαν να τα καταφέρουν, με τους Ηπειρώτες να έχουν τον έλεγχο.

Ωστόσο, στο 82' ο Ντουρμισάι δεν συγχώρησε μια αμυντική αδράνεια, έφερε το ματς στα ίσα και όλα φάνηκε να ξεκινούν από την αρχή.

Όμως, οι πανηγυρισμοί των φιλοξενούμενων κράτησαν μόνο μερικά δευτερόλεπτα, καθώς στο 83' ο Γιάκος με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ έγραψε το 2-1, με τον ίδιο να «κλειδώνει» το τρίποντο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 89'.

Η παράβαση δόθηκε για χέρι του Σταυρόπουλου, σε μια φάση πολύ δύσκολη και με τα τηλεοπτικά ριπλέι να μην είναι διαφωτιστικά.

Έτσι, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» χάρηκε με το σφύριγμα της λήξης, βλέποντας με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαπέτρου του Συνδέσμου Αθηνών με βοηθούς τον Κούλα του Συνδέσμου Ξάνθης και τον Νικολαΐδη του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 54' Κριζμάν, 71' Σιόντης, 86' Αθανασιάδης - 33' Παπαγεωργίου, 74' Τσιλούλης.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): N. Mιχαήλ, Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Α. Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα (67' λ. τρ. Σιόντης), Παμλίδης (90'+2 Βιντάλ), Νικολιάς, Γιάκος (89' Σκόνδρας), Κριζμάν, Αθανασιάδης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Παπαγεωργίου (80' Άλμπεργκ), Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Κόρμπος, Κούρντι, Σπιριντόνοβιτς (76' Σιντί Αλί), Τσιλούλης (85' Οικονομίδης), Μασούρας, Ντουρμισάι.