26/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2018 - 19:24

Δεύτερη νίκη για το Ρέθυμνο στην Α1

Άνετη επικράτηση με 78-64 για τους Κρητικούς κόντρα στην Κύμη

Το Ρέθυμνο υποδέχθηκε την ομάδα της Κύμης το Σάββατο (15/12) για την 9η αγωνιστική της A1, θέλοντας να πετύχει τη δεύτερη νίκη στη τρέχουσα σεζόν για να ανέβει στον βαθμολογικό πίνακα, αφήνοντας την ομάδα της Εύβοιας πίσω του. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα πολύ μεστό παιχνίδι και στο τέλος πήραν τη νίκη με 78-64.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι πίσω από τα 6.75, ενώ παράλληλα βρήκαν σκορ στο transition. Το Ρέθυμνο είχε χτυπήσει τις αμυντικές αδυναμίες της Κύμης και με εξαιρετικό παιχνίδι πήρε ενα προβάδισμα 6 πόντων στην πρώτη περίοδο. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες άνοιξαν το ρυθμό και με γρήγορο παιχνίδι έβρισκαν σκορ μέσα από τη ρακέτα.

Οι γηπεδούχοι είχαν ως έξτρα όπλο το ριμπάουντ, ανανεώνοντας συνεχώς τις επιθέσεις τους και είχαν δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες. Η Κύμη είχε και τα δικά της καλά διαστήματα, απειλώντας αρκετά από την περίμετρο και βρέθηκε στο -10 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, είδαμε ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, καθώς οι προπονητές έδωσαν βάση στην αμυντική λετουργία των ομάδων. Το τρίτο δεκάλεπτο δεν είχε κάτι τρομερό από άποψη θεάματος, με το Ρέθυμνο και την Κύμη να πετυχαίνουν με το σταγονόμετρο καλάθια. Το επιμέρους σκορ της περιόδου είναι χαρακτηριστικό (13-14).

Στην τελευταία περίοδο οι Κρητικοί ανέβασαν εκ νέου το σκορ, παίζοντας καλή άμυνα και πιέζοντας στα 3/4 του γηπέδου. Με αυτό το τρόπο έκαναν το παιχνίδι τυπική διαδικασία και πήραν το ροζ φύλλο. Στις στατιστικές κατηγορίες ξεχώρισαν τα 13 παραπάνω ριμπάουντ του Ρεθύμνου (38-25) και τα υψηλά ποσοστά των δύο ομάδων στα τρίποντα (47%-41%).

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-38, 61-52, 78-64

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Τζόνσον 20 (4/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 λάθη), Χριστοδούλου 11 (1), Μπαρτ 23 , Ντάνιελς 5 (8), Τζόουνς 11 (7), Σιγκούνας 5 (1), Καλογιαννίδη, Κλάντον, Ραζής 3 (1), Μπρέισι-Ντέιβις.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 11 (8 ριμπάουντ), Σακγς 19 (5), Κάμφορ, Ουάσινγκτον 7 (6), Λούις 14 (7 λάθη), Πουλιανίτης 6 (2), Τσιάρας, Στυλιανού 5 (1), Μαραγκός 5 (1), Τουντζιαράκης, Χολμς.