23/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2018 - 17:23

Πήραν βαθμό τα Τρίκαλα στη βροχερή Κέρκυρα

Σιατραβάνης και Συμελίδης έδωσαν τη λύση στους δύο «μονομάχους» (1-1)

Με καταρρακτώδη βροχή στην Κέρκυρα και έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο, πραγματοποιήθηκε το μεγάλο παιχνίδι μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και των Τρικάλων για την 9η αγωνιστική της Β' Εθνικής το Σάββατο (15/12). Οι Φαίακες είχαν ένα σερί τεσσάρων συνεχόμενων νικών και ευελπιστούσαν να το διατηρήσουν με ένα ακόμα "τρίποντο". Το τελικό 1-1 άφησε περισσότερο ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους, με την Κέρκυρα να μένει μακριά απο τη κορυφή.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και η πρώτη καλή στιγμή ήρθε με ένα σουτ του Τουράμ. Βέβαια, ευτύχησαν να προηγηθούν στο 21ο λεπτό με τον Σάββα Σιατραβάνη μετά απο εκτέλεση φάουλ του Κόντου. Στη συνέχεια, ξανά ο Τουράμ δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0 σε κενή εστία, ενώ η επόμενη μεγάλη φάση για την Κέρκυρα σημειώθηκε στο 29ο λεπτό, με τον Κόντο να αστοχεί.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα των Τρικάλων προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την επιθετική ένδεια των γηπεδούχων και ισορρόπησε το παιχνίδι, δίχως να φτάνει σε κάποια κλασική ευκαιρία. Η Κέρκυρα είχε ακόμα κάποιες καλές στιγμές, αλλά στο 79ο λεπτό ο Συμελίδης νίκησε με κεφαλιά τον Κουτζαβασίλη και έγραψε το 1-1 για τα Τρίκαλα, τα οποία, πάντως, με αυτή την ισοπαλία παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού.

Από την άλλη, η Κέρκυρα έμεινε πλέον 8 πόντους μακριά από τον πρωτοπόρο Βόλο και στο -3 από τον Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος σημειωτέον έχει και ματς λιγότερο.

Διαιτητής ήταν ο Τσακαλίδης του Συνδέσμου Χαλκιδικής με βοηθούς τους Τοροσιάδη και Νταβέλα του Συνδέσμου Μακεδονίας.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Κούρος, Κόντος (60' Νίκιτς), Κρητικός, Ζορμπάς (85' Γεωργακόπουλος), Σιατραβάνης, Λινάρδος (70' Βίλα), Τουράμ.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Θωμάς Γραφάς): Ταϊρης, Νιάρος, Πάνος, Συριόπουλος, Γκουγκούρης, Τσιάρας, Τριανταφυλλάκος, Συμελίδης (90'+5 Κατσαντώνης), Γιουκαρής (74' Γκατσολάρι), Καπός, Σταματάκος (83' Κούλπας).