29/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2018 - 17:43

Τρίποντο - χρυσάφι για τον Αιγινιακό

Η ομάδα της βόρειας Πιερίας νίκησε 1-0 τον Εργοτέλη και ανεβαίνει…

Μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει να απομακρυνθεί από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα πανηγύρισε το Σάββατο (15/12) ο Αιγινιακός.

Η ομάδα του Μιρσάντ Γιονούζ επικράτησε εντός έδρας με 1-0 του Εργοτέλη, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής, και συνεχίζει την ανοδική της πορεία.

Αυτό ήταν το δεύτερο σερί τρίποντο και τρίτο φέτος για τους «κυανόλευκους» οι οποίοι βγήκαν εκτός επικίνδυνης ζώνης και ατενίζουν το μέλλον με αισιοδοξία.

Αντίθετα οι Κρητικοί, μετρούν πλέον πέντε συνεχόμενα παιχνίδια δίχως νίκη, απέχουν 11 βαθμούς και δείχνουν ότι διανύουν περίοδο ντεφορμαρίσματος.

Στο 10’ ο Εργοτέλης ζήτησε πέναλτι για χέρι αμυνόμενου και τέσσερα λεπτά αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ. Ο Πολύζος έκλεψε τη μπάλα έξω από την περιοχή, προχώρησε και με σουτ νίκησε τον Κατσιμήτρο γράφοντας το 1-0 για τον Αιγινιακό. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν περισσότερα τη μπάλα στα πόδια τους αλλά αδυνατούσαν να πατήσουν με αξιώσεις την αντίπαλη εστία.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν «φτωχό» σε φάσεις, με τους παίκτες του Νίκκι Παπαβασιλείου να προσπαθούν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση, αλλά τον Αιγινιακό να αμύνεται υποδειγματικά. Μάλιστα, η σημαντικότερη ευκαιρία στην επανάληψη ανήκε τους γηπεδούχους, με τον Μαρκόφσκι να μη μπορεί στο 65’ να σκοράρει με σουτ.

Διαιτητής ήταν ο Μπεκιάρης (Καρδίτσας), με βοηθούς τους Σακκά (Θεσσαλίας) και Δεμερτζή (Πέλλας). Τέταρτος ήταν ο Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας).΄

Κίτρινες: 21’ Λάσκαρης, 80’ Πέριτς - 51’ Έφορντ, 87’ Ιατρούδης

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Μιρσάντ Γιονούζ): Καραγκιόζης, Προσκυνητόπουλος, Σ. Τοπαλίδης (52’ Γιαλαμούδης), Πετρούσης, Στάνιτς, Λάσκαρης, Πολύζος, Μαρκόφσκι (75’ Έππας), Παπαδόπουλος, Δούμτσιος (57’ Πέριτς), Πιαστόπουλος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Κοζορώνης (84’ Σταθόπουλος), Γιακούμπου, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (64’ Μπουρσέλης), Μπρους (79’ Κατσούρρι), Τσέλιος, Καπνίδης, Ιατρούδης, Έφορντ.