19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 15 Δεκεμβρίου 2018 - 17:05

Ωραία η Δόξα, 2-0 το… δράμα του Ηρακλή

Οι «μαυραετοί» επικράτησαν δίκαια του άθλιου στη μεγαλύτερη διάρκεια του 90λεπτου, «Γηραιού» * Δεν δόθηκε πέναλτι για τους νικητές * Σόου Κουσκουνά

Αν σταματήσει να βάζει… αυτογκόλ (με γκάφες αναφορικά με τους κανονισμούς) αυτή η ομάδα μπορεί να πάει ψηλά και να μείνει στη διεκδίκηση της ανόδου μέχρι το τέλος της σεζόν. Ο λόγος φυσικά για τη Δόξα Δράμας!

Οι «μαυραετοί» νίκησαν δίκαια και σχετικά εύκολα με 2-0 μέσα στο «σπίτι» τους υπό συνεχή βροχή το… φάντασμα του Ηρακλή.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ήταν εξ αρχής ανώτερη και εκμεταλλευόμενη την ανυπαρξία του «Γηραιού» (ειδικά στο α’ ημίχρονο) «καθάρισε» πριν από την ανάπαυλα…

Με καλύτερη κυκλοφορία, διάθεση και πολλούς διακριθέντες (κορυφαίος όλων ο Νίκος Κουσκουνάς) η Δόξα έφτασε στην επικράτηση, που την επαναφέρει στους 12 βαθμούς, έπειτα από την απώλεια στα «χαρτιά» του αγώνα με τον Βόλο.

Αντίθετα, ο Ηρακλής έδειξε πως δεν μπορεί να… τσουλήσει, θέλει πολλά σοκ και όλα δείχνουν πως θα πετάξει τη φετινή σεζόν μένοντας στο τέλος της ξανά μακριά Σούπερ Λίγκας. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν μια αντίδραση στην αρχή του δεύτερου 45λεπτου, αλλά πέρα από δύο καλές τελικές δεν είχε τίποτα άλλο…

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 9’ ο Πέρεθ από μπαλιά του Κουσκουνά, ενώ ο τελευταίος έγινε σκόρερ στο 40’ μετά από εξαιρετική προσπάθεια και πλασέ σε κενή εστία.

Το 2-0 έδωσε αέρα στη Δόξα και στο β’ ημίχρονο κατέβασε ρυθμό, ο Ηρακλής πήρε χώρους και πρωτοβουλίες, αλλά από το 70’ και μετά οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τον έλεγχο, έκαναν ευκαιρίες, ενώ ο ρέφερι Μπακογιάννης τους αρνήθηκε πέναλτι υπέρ τους στο 85’ σε ανατροπή του Σιώπη από τον Στάμου.

Στους διακριθέντες, πέραν του Κουσκουνά από τους νικητές πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Μάρτνις, ενώ θετικότατοι ήταν και οι Ριζογιάννης, Πέρεθ, Πεταυράκης.

Από τον άθλιο, στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς Ηρακλή, σαν τη μύγα μες το γάλα ήταν ο φιλότιμος Περόνε, κάποιες βοήθειες έδωσε η αλλαγή Καζναφέρη, ενώ ο Βοσνιάδης κάτω από τα γκολπόστ κράτησε το σκορ στο 2-0.

Με το σοβαρό λάθος του μη καταλογισμού του πέναλτι για τη Δόξα ο ρέφερι Μπακογιάννης (Αθηνών), χωρίς προβλήματα οι βοηθοί Τερζόπουλος (Έβρου), Διαμαντης (Έβρου), ενώ τέταρτος ήταν ο Σιδηρόπουλος (Έβρου).

Κίτρινες: 21’ Ριζογιάννης, 60’ Μπαϊκαρά, 64’ Μάρτινς, 89’ Μένκα - 19’ Τάι, 48’ Ζιαμπάρης, 55’ Καζναφέρης, 55’ Χασομέρης.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Στάικος Βεργέτης): Μένκα, Πεταυράκης, Ριζογιάννης, Μάρτινς (71’ Σιώπης), Κουσκουνάς, Καψάλης, Πέρεθ (69’ Σαμπανίδης), Μπαϊκαρά (86’ Σούμα), Ρουγκάλας, Μακρής, Πατράλης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Βοσνιάδης, Κουτρουμάνος, Πασάς (46’ Καζναφέρης), Στάμου, Κουκόλης (26’ λ.τρ. Ζιαμπάρης), Καλτσάς, Παναγιωτούδης, Χασομέρης, Ντούνης, Τάι (71’ Ρόβας), Περόνε.