28/03/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2018 - 20:33

Μεγάλη νίκη ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» υπέταξαν με 88-81 την ισχυρή Αναντολού Εφές * Καθοριστικός ο Τουπάν

«Ερυθρόλευκη» αντίδραση… Μετά την ήττα στο Κάουνας, ο Ολυμπιακός χρειαζόταν πάση θυσία τη νίκη κόντρα στην εξαιρετική τη φετινή σεζόν Αναντολού Εφές. Και τα κατάφερε περίφημα, αφού την Πέμπτη (13/12) τη νίκησε με 88-81 στο ΣΕΦ για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Έτσι, οι Πειραιώτες ανέβηκαν στο 7-5 υποχρεώνοντας παράλληλα την τουρκική ομάδα, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία και πρώτο σκόρερ της Μπομπουά, στην τέταρτη ήττα της.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ωστόσο στην τελευταία κρίσιμη περίοδο μίλησε η κλάση του Τουπάν. Ο Γάλλος άσος σημείωσε μεγάλα καλάθια και σταματώντας στους 19 πόντους χάρισε στον Ολυμπιακό μία πολύ σημαντική νίκη.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο, Έβγαλε απίστευτη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +13 (25-12).

Ωστόσο στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, Σημείωσαν 34 πόντους και κάπως έτσι η ομάδα του Ντειβιντ Μπλατ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2 πόντους διαφορά (48-46).

Στην τρίτη περίοδο ο Μίτσιτς «έκοβε και έραβε» για την Αναντολού. Ο Σέρβος ήταν εξαιρετικός σε σκοράρισμα και δημιουργία, με την ομάδα του να προηγείται στο τέλος του δεκαλέπτου με 65-68.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό καθώς με ένα τρίποντο του Σιμόν έγινε το 66-73. Ωστόσο, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι «σκλήρυναν» και με τον Τουπάν να είναι καθοριστικός κατέκτησαν το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 48-46, 65-68, 88-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 5 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Τουπάν 19 (2/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ), Σπανούλης 10 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Τίμα, Μιλουτίνοβ 15 (7/7 δίποντα, 1/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Στρέλνιεκς 10 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 10 (5/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 9 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 20 (7/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Μπαλμπάι, Μότουμ 4, Μόερμαν 9 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 24 (5/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Άντερσον 8 (1), Ντάνστον 4, Σιμόν 8 (1)