29/03/2024
Champions League | Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2018 - 23:56

Tελικά δεν απέφυγε το απόλυτο μηδέν η ΑΕΚ

Ήττα και στο «Ντα Λουζ» για την Ένωση, που λύγισε στο 88' κι έχασε 1-0 από την Μπενφίκα * Αρνητικό ρεκόρ όλων των εποχών από τους «κιτρινόμαυρους» * Αποβλήθηκε στο 87' ο Γαλανόπουλος

Δεν πήρε έστω το «Χ»... Η ΑΕΚ αποχαιρέτησε το Τσάμπιονς Λιγκ με την έκτη της ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές στον 5ο όμιλο, χάνοντας με 1-0 από την Μπενφίκα το βράδυ της Τετάρτης (12/12) και καταγράφοντας ιστορικό αρνητικό ρεκόρ σε ό,τι αφορά την παρουσία των ελληνικών ομάδων στη διοργάνωση.

Οι «κιτρινόμαυροι», λοιπόν, έμειναν στο απόλυτο μηδέν, κάτι που δεν έχει συμβεί ξανά στο παρελθόν από άλλο σύλλογο και με αυτόν τον άσχημο τρόπο η Ευρώπη ολοκληρώθηκε για φέτος για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη.

Η Ένωση ήταν και πάλι ιδιαίτερα... αναιμική στην επίθεση, ενώ πλήρωσε αμέσως την ορθή αποβολή του Γαλανόπουλου στο 87' με δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς ένα λεπτό αργότερα ήρθε το γκολ των Πορτογάλων.

Μέχρι εκείνο το σημείο η άμυνα κρατούσε καλά, Τσιγκρίνσκι και Οικονόμου ήταν εξαιρετικοί στα μετόπισθεν, ενώ ο Μπογέ ήταν ο πιο κινητικός από την επιθετική τριάδα και η αντικατάστασή του από τον Μάνταλο αποδείχθηκε λανθασμένη κίνηση.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Ρουί Βιτόρια πήρε τη νίκη γοήτρου, έβαλε και χρήματα στα ταμεία της κι ετοιμάζεται για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ πια, με τους Τσέρβι, Γκριμάλδο και Ζέντσον Φερνάντες να ξεχωρίζουν.

Ούτε μία σημαντική ευκαιρία...

Στο πρώτο 45λεπτο οι Λουζιτανοί είχαν από την αρχή την υπεροχή, αλλά αυτή μεταφράστηκε μόνο σε κερδισμένα κόρνερ που δεν απέφεραν τίποτα το σημαντικό.

Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Ουζουνίδη δυσκολεύονταν χαρακτηριστικά να κρατήσουν την μπάλα, κάτι που βελτίωσαν κάπως μετά το 25', ωστόσο δεν τους αισθάνθηκε σε καμία περίπτωση ο Βλαχοδήμος.

Ήταν ένα ματς, λοιπόν, δίχως καμία σπουδαία ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες, το 0-0 προέκυψε φυσιολογικά και δεν έλειψαν οι αποδοκιμασίες από τους οπαδούς των γηπεδούχων για τους ποδοσφαιριστές του Ρουί Βιτόρια.

Δεν γλίτωσε την έκτη ήττα...

Το β' ημίχρονο εξελίχθηκε όπως και το α' μέχρι το 60', δηλαδή δεν υπήρχε τίποτα το σημαντικό.

Ωστόσο, η χαμένη ευκαιρία του Τσόσιτς στο 63' φαίνεται ότι αφύπνισε τους γηπεδούχους, που κυριάρχησαν από εκεί και πέρα και με τον Τσέρβι, που ήρθε από τον πάγκο, να αποδεικνύεται καταλυτικός για την Μπενφίκα.

Οι «αετοί» της Λισσαβώνας έψαξαν με πείσμα το γκολ, ο Σεφέροβιτς σημάδεψε το δοκάρι στο 71' και τελικά ο Γκριμάλδο έδωσε τη λύση με την απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 88', που δεν κατάφερε να εξουδετερώσει ο Μπάρκας.

Ένα λεπτό αργότερα ο Σεφέροβιτς κατέγραψε και δεύτερο δοκάρι και τελικά οι πρωταθλητές έκλεισαν τη φετινή τους συμμετοχή στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση άποντοι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σκωτσέζος Μπόμπι Μάντεν με βοηθούς τους συμπατριώτες του Αλαστέαρ Μάθερ και Σον Καρ. Επιπρόσθετοι βοηθοί ήταν οι επίσης Σκωτσέζοι Ντόναλντ Ρόμπερτσον και Άλαν Μούιρ.

Κίτρινες: 37' Ρούμπεν Ντίας - 73' Χουλτ, 82' Γαλανόπουλος.

Κόκκινες: 87' Γαλανόπουλος.

MΠΕΝΦΙΚΑ (Ρουί Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Αντρέ Αλμέιδα, Γκριμάλδο, Ρούμπεν Ντίας, Ζαρντέλ, Σεμέδο, Πίζι (59' Τσέρβι), Ζέντσον Φερνάντες, Ράφα Σίλβα (35' λ. τρ. Ζίφκοβιτς), Ζοάο Φέλιξ (77' Καστίγιο), Σεφέροβιτς.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Χουλτ, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Γαλανόπουλος, Τσόσιτς, Μοράν (77' Γκάλο), Κλωναρίδης (61' Γιαννιώτας), Μπογέ (68' Μάνταλος), Πόνσε.