25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018 - 17:06

Νέο κάζο για τον Ηρακλή

Οι «κυανόλευκοι» έχασαν με 1-0 από την Α.Ε. Καραϊσκάκης μέσα στο Καυτανζόγλειο

Γύρισε στα απογοητευτικά αποτελέσματα, πίκρανε ξανά τον κόσμο του και έτσι δεν μπορεί να ονειρεύεται Σούπερ Λίγκα... Ο Ηρακλής ηττήθηκε απρόσμενα με 1-0 την Κυριακή (9/12) από την Α.Ε. Καραϊσκάκης μέσα στο Καυτανζόγλειο, δείχνοντας ότι έχει πολύ σοβαρά αγωνιστικά προβλήματα και με τον στόχο της ανόδου να απομακρύνεται από νωρίς.

Έτσι, η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου με 10 βαθμούς μοιράζεται την 9η θέση με τους «πράσινους» ύστερα από 8 αγωνιστικές στη φετινή Β' Εθνική, με τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους, βέβαια, να αποδεικνύουν ότι έχουν γίνει... πολύ σκληρό καρύδι για κάθε αντίπαλο από τη στιγμή που κάθισε στον πάγκο ο Μανώλης Παπαματθαιάκης.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του ματς, ο Περόνε στο 6' έπιασε την κεφαλιά και ο Στεφανάκος απέκρουσε.

Ο γκολκίπερ των Αρτινών εξουδετέρωσε και το σουτ του Καλτσά στο 9', ενώ έδειξε τα αντανακλαστικά του και στην εκτέλεση φάουλ του Πασά στο 13ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία στο 17', με τον Καπία να πιάνει την κοντινή κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάκκο και την μπάλα να περνά άουτ.

Στο 23' ο Στεφανάκος απέκρουσε το σουτ του Καλτσά, ενώ στο 30' ήταν άστοχη η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάι.

Έξι λεπτά αργότερα ο Περόνε έπιασε την κεφαλιά μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Τάι, με την μπάλα να φεύγει άουτ, για να έρθει η ψυχρολουσία δύο λεπτά αργότερα για τους «κυανόλευκους».

Ο Παπανίκου, λοιπόν, έκανε τη σέντρα και ο Άλεξιτς με κεφαλιά βρήκε δίχτυα για το 0-1.

Στο 47' ο Ντούνης έκανε το σουτ, με τον Στεφανάκο να είναι και πάλι στη σωστή θέση, ενώ στο 68' ήταν άστοχη η κεφαλιά του Χασομέρη.

Άουτ κατέληξε και η κεφαλιά του Περόνε στο 74ο λεπτό, με τον «Γηραιό» να πιέζει για την ισοφάριση, αλλά στο δίλεπτο 83'-84' ο ανίκητος Στεφανάκος σταμάτησε τόσο την κεφαλιά του Περόνε όσο και το σουτ του Ρόβα.

Εντέλει, η Α.Ε. Καραϊσκάκης έκανε την έκπληξη και οι Θεσσαλονικείς γύρισαν στα αρνητικά αποτελέσματα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιουματζίδης του Συνδέσμου Πέλλας με βοηθούς τον Καμπερίδη του Συνδέσμου Καβάλας και την Κομισοπούλου του Συνδέσμου Χανίων.

Κίτρινες: 75' Περόνε, 85' Πασάς - 20' Κάκκο.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Βοσνιάδης, Κουτρομάνος (75' Ρόβας), Πασάς, Στάμου, Κουκόλης, Μουμίν (54' Πτηνόπουλος) Καλτσάς, Ντούνης, Χασομέρης, Μενδρινός (29' λ. τρ. Τάι), Περόνε.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Στεφανάκος, Παπανίκου, Καψάλης, Χρούσιελ, Καπίας, Παντίδος, Μασούρας, Ψιάνος, Χούσος, Κάκκο (70' Λίτσκας), Άλεξιτς (90' Ματθαίου).