19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018 - 16:27

«Ζωντανός» με διπλό στην Κρήτη ο Αιγινιακός

Η ομάδα της Πιερίας επικράτησε 3-2 του ΑΟΧ/Κισσαμικού και πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα

Με ένα σπουδαίο «διπλό» έφυγε από την Κρήτη ο Αιγινιακός, όπου την Κυριακή (9/12) επικράτησε με 3-2 του ΑΟΧ/Κισσαμικού, για την 8η αγωνιστική της Β'΄Εθνικής.

Η ομάδα του Μιρσάντ Γιονούζ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές, κατάφερε με ανατροπή να φτάσει στο «τρίποντο», το οποίο ήταν και το πρώτο στη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα.

Πλέον ο σύλλογος των Αιγινίου έφτασε τους έξι βαθμούς και προσπέρασε την ομάδα των Χανίων που έμεινε στους πέντε.

Ισοπαλία με... τέσσερα γκολ

Στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό, ενώ σημειώθηκαν και τέσσερα τέρματα.

Στο 17' ο Αρναρέλλης με εύστοχο πέναλτι, που κέρδισε ο Ζιούλης, έκανε το 1-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι στο 26' κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με τον ίδιο τρόπο. Ο Τεγούσης έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και ο Μαρκόφσκι από τα έντεκα βήματα έκανε το 1-1.

Δύο λεπτά αργότερα ο ΑΟΧ/Κισσαμικός βρήκε εκ νέου τον δρόμο προς τα δίχτυα και με σουτ του Καραγιάννη πήρε ξανά το προβάδισμα.

Ο Αιγινιανός, όμως, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ευτύχισαν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με ωραία κεφαλιά του Παπαδόπουλου.

Ολική ανατροπή

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τις δύο ομάδες να μην είναι το ίδιο επιθετικές.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, στο 75ο λεπτό κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή και με ωραίο σουτ του Πέριτς έκαναν το 2-3.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πίεσαν, έκαναν την προσπάθεια να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως στο 87' στάθηκαν άτυχοι, καθώς το σουτ του Καραγιάννη σταμάτησε στο δοκάρι του Λαζαρίδη.

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Γκίνη, Σισέ, Ζιούλης, Καραγεώργης, Τεγούσης (83' Νικολούδης), Σελινιωτάκης, Αρναρέλλης (60' Μαλόνγκα), Καραγιάννης, Αποστολόπουλος, Ρίσκι.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Μιρσάντ Γιουνούζ): Καραγκιόζης, Σ. Τοπαλίδης, Πετρούσης, Στάνιτς, Λάσκαρης, Προσκυνητόπουλος, Πολύζος, Πιαστόπουλος, Παπαδόπουλος (89' Ζήσης), Δούμτσιος (63' Πέριτς), Μαρκόφσκι (76' Έππας).