24/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2018 - 19:24

Ξέσπασε η Γιουνάιτεντ

Άνετη νίκη για τους «κόκκινους διάβολους», 4-1 τη Φούλαμ * Δύσκολα η Άρσεναλ τη Χάντερσφιλντ (1-0)

Τέσσερα παιχνίδια χωρίς νίκη μετρούσε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ... Ωστόσο το Σάββατο (8/12) οι «κόκκινοι διάβολοι» επέστρεψαν στις επιτυχίες «σκορπίζοντας» με 4-1 τη Φούλαμ στο «Ολντ Τράφορντ».

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο «καθάρισε» το ματς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο στο οποίο βρέθηκε να προηγείται με 3-0.

Στο 13' ο Γιανγκ έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους, στο 28' ο Μάτα διπλασίασε τα τέρματα τους ενώ στο 42' ο Λουκάκου ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 67' ο Καμαρά μείωσε με πέναλτι σε 3-1 για τους Λονδρέζους οι οποίοι ωστόσο στο επόμενο λεπτό έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ζαμπό Ανγκισά. Έτσι, το έργο της Γιουνάιτεντ έγινε ακόμα πιο εύκολα, με τον Ράσφορντ, μάλιστα, να βρίσκει και αυτός δίχτυα γράφοντας το τελικό 4-1.

Από εκεί και πέρα, η Άρσεναλ «ίδρωσε» για να κερδίσει εντός έδρας τη Χάντερσφιλντ με τον Τορέιρα να σκοράρει στο 83' χαρίζοντας της τη νίκη.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Νταλότ, Τζόουνς, Σμόλινγκ (58' Ρόχο), Γιανγκ, Ερέρα, Μάτιτς, Λίνγκαρντ (73' Φρεντ), Μάτα, Ράσφορντ (84' ΜακΤομινάι), Λουκάκου.

ΦΟΥΛΑΜ: Ρίκο, Οντόι, Ριμ, Μόουσον, Μπράιαν, Ζαμπό Ανγκισά, Σερί, Κέρνι (46' Βιέτο), Σεσενιόν, Σίρλε (73' Σισέ), Μίτροβιτς (46' Καμαρά).

Tα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Σάββατο (8/12)

Μπόρνμουθ - Λίβερπουλ 0-4 (25', 48', 77' Σαλάχ, 68' αυτ. Κουκ)

Άρσεναλ - Χάντερσφιλντ 1-0 (83' Τορέιρα)

Μπέρνλι – Μπράιτον 1-0 (40' Ταρκόφσκι)

Κάρντιφ – Σαουθάμπτον 1-0 (74' Πάτερσον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 4-1 ()13' Γιανγκ, 28' Μάτα, 42' Λουκάκου, 82' Ράσφορντ – 67' πεν. Καμαρά)

*Στο 68' αποβλήθηκε ο Ζαμπό Ανγκισά για τη Φούλαμ

Γουέστ Χαμ - Κρίσταλ Πάλας 3-2 (48' Σνόντγκρας, 62' Ερνάντες, 65' Φελίπε Άντερσον – 6' ΜακΆρθουρ, 76' Σλουπ)