29/03/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2018 - 18:26

Πανίσχυρος στην έδρα του ο Ήφαιστος

Η ομάδα της Λήμνου κέρδισε άνετα τον Προμηθέα με 82-67

Δεν παίζεται στο νησί... Την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια του στη φετινή Α1 πανηγύρισε το Σάββατο (8/12) ο Ήφαιστος Λήμνου, επικρατώντας εύκολα του Προμηθέα με 82-67 για την 8η αγωνιστική.

Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου κυριάρχησαν και στα 40 λεπτά, έχοντας κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +18 (47-29), ενώ στο 30' η διαφορά έφτασε και τους 20 πόντους (67-47).

Οι Αχαιοί έκαναν τραγική εμφάνιση και απλά περιόρισαν την έκταση της ήττας τους στο τελικό -15, ήττα που ήταν η τρίτη τους στη σεζόν.

Γκότσερ (13 πόντοι), Μανωλόπουλος (13π.), Φρεϊμάνις (12π.) και Μπρέιζελτον (11π.) οι κορυφαίοι των νικητών, ο Λίποβι με 17 πόντους ο μόνος διακριθείς των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 47-29, 67-47, 82-67

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 13 (3), Εβανς 9, Γουίγκινς 3, Μπρέιζελτον 11 (1), Φρεϊμάνις 12 (1), Μανωλόπουλος 13 (3), Μούρτος 3 (1), Σταμάτης 3 (1), Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος, Γόντικας 7, Σμιθ 8.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 2, Μέιερ 5 (1), Λίποβι 17 (3), Παρκς 6, Μπράουν 5, Σαλούστρος 3, Οντουμ 4, Τσαϊρέλης 9 (1), Γερομιχαλός 8, Σανδραμάνης 3 (1), Ελις 5, Μαντζούκας.