Μπάσκετ | Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2018 - 18:00

Περίπατο στο Λαύριο ο ΠΑΟΚ

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» νίκησε άνετα με 64-77

Δεν δυσκολεύτηκε ο ΠΑΟΚ την εκτός έδρας αναμέτρηση με το Λαύριο για την 8η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Οι Θεσσαλονικείς επιβλήθηκαν με 64-77 το Σάββατο (8/12) και ανέβηκαν στο 5-3. Μάλιστα, αυτό είναι και το πρώτο ροζ φύλλο που κατακτά μακριά από το σπίτι του. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι υποχώρησαν στο 3-5.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι φτάνοντας σε μία σχετικά άνετη νίκη.

Όλα τα... λεφτά για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Γκος ο οποίος σημείωσε 25 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 38-40, 47-59, 64-77

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μιλόσεβιτς 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 4, Νίξον 10 (3/7 σουτ, 6 ασίστ), Τζόουνς, Λαμπ 18 (3/6 τρίποντα), Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 5 (1), Περράκης, Κουζέλογλου 3 (1), Μέλσον 9 (3/7 σουτ), Οντιάσε 4.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 8, Αθηναίου 3 (1/5 τρίποντα), Τέπιτς 2, Γκος 25 (5), Μορέιρα 15 (5/7 δίποντα, 5/9 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζάρας 5 (1), Κόνιαρης 3 (1), Σχίζας 2, Γκάρετ 3, Χάτσερ 7, Τζόουνς 4.