25/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2018 - 01:17

Απέδρασε από την Πόλη η Ρεάλ Μαδρίτης

Γύρισε από το -14 κόντρα στην Αναντολού Εφές και νίκησε με 84-82 * Ήττα και πτώση από την κορυφή για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας * Η ταυτότητα της 11ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας

Δύο σερί ήττες ήταν πολλές για τη Ρεάλ στην Ευρωλίγκα και οι Μαδριλένοι πήραν σπουδαίο διπλό την Παρασκευή (7/12) με 84-82 επί της πολύ δυνατής φέτος Αναντολού Εφές.

Μάλιστα, η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκανε μεγάλη ανατροπή στην Κωνσταντινούπολη, αφού έχανε με 74-60 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά με επιμέρους σκορ 8-24 στην τέταρτη περίοδο έφτασε στην ένατη φετινή της νίκη.

Ο Αγιόν ήταν ο κορυφαίος της «βασίλισσας» με 21 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής, με τον Μοερμάν να σταματά στους 19 για λογαριασμό των Τούρκων, που έχουν ρεκόρ 8-3.

Την ίδια στιγμή, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ηττήθηκε στη Βιτόρια με 76-73 από την Μπασκόνια, πέφτοντας από την κορυφή, εκεί όπου βρίσκεται μόνη πλέον η Φενέρμπαχτσε.