19/05/2024
Europa League | Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2018 - 21:53

Όταν το άξιζε αντί να το βάλει το δέχθηκε ο Ολυμπιακός…

Ήττα με 1-0 για τους Πειραιώτες στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» * Τεράστιο ματς από τον Σα, που έπιασε και πέναλτι * Τελικός Ευρώπης πλέον με τη Μίλαν στο «Γ. Καραϊσκάκης» με στόχο τη νίκη με 2-0! * Αποστολή του a-sports.gr στη Σεβίλλη

Και τώρα όλα για όλα κόντρα στη Μίλαν... Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 1-0 το βράδυ της Πέμπτης (29/11) από την Μπέτις στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» και για να ελπίζει σε πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ θα πρέπει στις 13 Δεκεμβρίου να γράψει ιστορία στο «Γ. Καραϊσκάκης», κερδίζοντας με δύο γκολ διαφορά τους «ροσονέρι» στην 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο 45λεπτο, αλλά δεν είχε την τύχη με το μέρος της στις ευκαιρίες που δημιούργησε και ξαφνικά βρέθηκε πίσω στο σκορ σε σημείο που ήλεγχε τον αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος μετά το 65' οι «ερυθρόλευκοι», που είχαν τρέξει πολύ μέχρι εκείνο το σημείο, έβγαλαν κούραση και δεν απέφυγαν την ήττα, μένοντας στους 7 βαθμούς και την 3η θέση.

Οι Ισπανοί, που είχαν δείξει σαφώς καλύτερη εικόνα στον αγώνα επί ελληνικού εδάφους, προκρίθηκαν ήδη με 11 πόντους, με τη Μίλαν να κερδίζει 5-2 την Ντουντελάνζ και να έχει 10 στη δεύτερη θέση.

Ο Σα ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, όντας καταπληκτικός στα γκολπόστ με απόκρουση στο πέναλτι του Λεόν και με αρκετές ακόμη σπουδαίες επεμβάσεις στο ενεργητικό του, με τους Καμαρά, Ελαμπντελαουί και Φορτούνη να ξεχωρίζουν με τη σειρά τους.

Δεν άξιζε να χάνει..

Ωραίο ματς έγινε στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, με την Μπέτις να έχει από την αρχή την κατοχή της μπάλας, ωστόσο ήταν οι Πειραιώτες εκείνοι που φάνηκαν πιο απειλητικοί μέχρι το 15'.

Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο πίεσης των Ισπανών, με τον Σισέ να υποπίπτει σε πέναλτι στο 17' τραβώντας τον Μαντί από τη φανέλα, αλλά ο Ζοσέ Σα ενήργησε φανταστικά στην εκτέλεση του Λεόν ένα λεπτό αργότερα.

Το 0-0 δεν άλλαξε και οι παίκτες του Μαρτίνς άγγιξαν το γκολ με τον Μπουχαλάκη στο 28', με τους γηπεδούχους να έχουν κενά στα μετόπισθεν.

Αυτά προσπαθούσε να αξιοποιήσει ο Ολυμπιακός, αλλά σε ανύποπτη στιγμή ο Κανάλες στο 39ο λεπτό ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα με σουτ και οι οπαδοί των Ανδαλουσιανών ξέσπασαν σε έντονους πανηγυρισμούς.

Και πάλι όμως η ελληνική ομάδα δεν πτοήθηκε, με τον Φορτούνη στο 43' να χάνει με τη σειρά του πολύ μεγάλη ευκαιρια και με το 1-0 υπέρ της Μπέτις, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια, να αδικεί τους «ερυθρόλευκους».

Του βγήκε η κούραση...

O Oλυμπιακός δεν μπόρεσε στο β' ημίχρονο να παραμείνει το ίδιο δραστήριος επιθετικά, με την κούραση να κάνει σταδιακά την εμφάνισή της.

Έτσι, η Μπέτις ήλεγξε το ρυθμό και ζήτησε το δεύτερο γκολ, αλλά ο Σα ήταν πραγματικά εντυπωσιακός κάτω από τα δοκάρια, κρατώντας το σκορ στο 1-0.

Στο φινάλε ο Σισέ είχε ευκαιρία για το 1-1, αυτό δεν ήρθε και οι Πειραιώτες σκέφτονται πια το ματς δίχως αύριο ενάντια στη Μίλαν.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ρώσος Σεργκέι Καράσεφ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ιγκόρ Ντεμέσκο και Αλεκσέι Λούνεφ. Επιπρόσθετοι ήταν οι επίσης Ρώσοι Σεργκέι Ιβάνοφ και Βλάντιμιρ Μοσκάλεφ.

Κίτρινες: 29' Μπάρτρα, 73' Μαντί, 87' Κανάλες, 87' Λο Σέλσο - 17' Σισέ, 17' Φορτούνης, 23' Ναουέλ, 24' Μπουχαλάκης, 82' Ελαμπντελαουί.

MΠΕΤΙΣ (Κίκε Σετιέν): Ρόμπλες, Mαντί, Σίντνεϊ, Μπάρτρα (74' Χάβι Γκαρθία), Τέγιο (83' Μπαραγκάν), Γουίλιαμ Καρβάλιο, Κανάλες, Λο Σέλσο, Ζούνιορ Φίρπο, Σανάμπρια, Σέρχιο Λεόν (63' Ινούι).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Tσιμίκας, Σισέ, Βούκοβιτς, Γκιλιέρμε (81' Νάτχο), Μπουχαλάκης (58' Γκερέρο), Καμαρά, Ποντένσε, Ναουέλ (72' Βρουσάι), Φορτούνης.