26/04/2024
Champions League | Πέμπτη 29 Νοεμβρίου 2018 - 00:16

Έμπλεξε η Λίβερπουλ

Οι «κόκκινοι» ηττήθηκαν με 2-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν στο «Παρκ ντε Πρενς» και θα παίξουν «τελικό» με τη Νάπολι για να προκριθούν στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ * Νίκη με το ίδιο σκορ επί της Αϊντχόφεν η Μπαρτσελόνα, που «καθάρισε» την πρωτιά στον όμιλό της

Σε περιπέτειες σε ό,τι έχει να κάνει με την πρόκρισή της στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ μπήκε η Λίβερπουλ.

Για ακόμα ένα εκτός έδρας παιχνίδι στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, οι «κόκκινοι» δεν κατάφεραν να κερδίσουν.

Ηττήθηκαν με 2-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν, για την 5η «στροφή», το βράδυ της Τετάρτης (28/11) και πλέον την τελευταία αγωνιστική χρειάζονται νίκη με 1-0 ή αν δεχτεί γκολ πρέπει να νικήσει με διαφορά δύο τερμάτων τη Νάπολι (που υπέταξε με 3-1 τον Ερυθρό Αστέρα) για να προκριθεί στους «32» της διοργάνωσης.

Οι Παριζιάνοι άνοιξαν το σκορ με τον Μπερνάτ στο 13’, για να διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 37’ ο Νεϊμάρ. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα Κλοπ ήταν να μειώσει με πέναλτι του Μίλνερ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Μπουφόν, Κερέρ, Τ. Σίλβα, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ, Μαρκίνιος, Βεράτι, Ντι Μαρία (65’ Ντάνι Άλβες), Εμπαπέ (85’ Ραμπιό), Νεϊμάρ, Καβάνι (65’ Τσούπο-Μοτίνγκ).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Γκόμεζ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ (66’ Κεϊτά), Μίλνερ (77’ Σακίρι), Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο (71’ Στάριτζ).

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας, η Μπαρτσελόνα πέρασε με 1-2 από την έδρα της Αϊντχόφεν και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά στον 2ο όμιλο ενώ η Τότεναμ νίκησε 1-0 την Ίντερ και παραμένει «ζωντανή» στο κυνήγι της πρόκρισης.

Από εκεί και πέρα, στον 1ο όμιλο η Ατλέτικο Μαδρίτης νίκησε 2-0 τη Μονακό και μαζί με τη Ντόρτμουντ που «κόλλησε» στο 0-0 με τη Μπριζ πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Μία από τα ίδια και στον 4ο, με την Πόρτο να νικά 3-1 τη Σάλκε και να προκρίνεται μαζί με τους «βασιλικούς μπλε».

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Τετάρτης (28/11):

1ος όμιλος

Ατλέτικο Μαδρίτης - Μονακό 2-0 (2' αυτ. Μπαντιαζίλ, 24' Γκριεζμάν)

Ντόρτμουντ - Μπριζ 0-0

2ος όμιλος

Αϊντχόφεν - Μπαρτσελόνα 1-2 (83' - Ντε Γιονγκ - 61' Μέσι, 70' Πικέ)

Τότεναμ - Ίντερ 1-0 (80' Έρικσεν)

3ος όμιλος

Παρί Σεν Ζερμέν - Λίβερπουλ 2-1 (13' Μπερνάτ, 37' Νεϊμάρ - 45+1' πεν. Μίλνερ)

Νάπολι - Ερυθρός Αστέρας 3-1 (11', 52' Χάμσικ, 34' Μέρτενς - 57' Μπεν)

4ος όμιλος

Πόρτο - Σάλκε 3-1 (52' Μιλιτάο, 55' Κορόνα, 90+4' Μαρέγκα - 88' πεν. Μπενταλέμπ)

Λοκομοτίβ Μόσχας - Γαλατασαράι 2-0 (43' Κριχόβιακ, 54' Ιγκνατίεφ)