25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018 - 17:45

Σόκαρε την Κέρκυρα η Α.Ε. Καραϊσκάκης!

Η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη επικράτησε εκτός έδρας των Φαιάκων με 0-1 * Φωνάζουν για τρία πέναλτι οι ηττημένοι

Έσκασε… βόμβα! Με ένα τεράστιο αποτέλεσμα από την έδρα της Κέρκυρας έφυγε την Κυριακή (18/11) η Α.Ε. Καραϊσκάκης επικρατώντας με 0-1 των Φαιάκων για την 4η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ από τον βαρύ - ελέω βροχής - αγωνιστικό χώρο, με τους φιλοξενούμενους, πάντως, να καταφέρνουν να σκοράρουν στο δεύτερο ημίχρονο και να παίρνουν τη νίκη, η οποία είναι και η πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα.

Από την άλλη, οι Φαίακες για δεύτερο σερί παιχνίδι δεν μπόρεσαν να κατακτήσουν το τρίποντο και απομακρύνθηκαν κι άλλο από την κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Φαίακες είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δυσκολεύονταν να την εκμεταλλευτούν. Είναι χαρακτηριστικό πως από τα οκτώ κόρνερ που κέρδισαν, δεν μπόρεσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Μάλιστα, από την εκτέλεση ενός στο 22’ ο Τουράμ άγγιξε σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Σημειώνεται πως οι γηπεδούχοι ζήτησαν τρία πέναλτι για χέρι, αλλά ο ρέφερι Μπαΐλης είπε «παίζετε».

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο ψάχνοντας το γκολ. Και αφού Σπίνουλας (53’) και Σιατραβάνης (54’, 61’) δεν κατάφεραν να σκοράρουν, ήρθε στη ψυχρολουσία. Στο 74’, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, ο Λίτσκας νίκησε τον Κουτζαβασίλη για το 0-1. Στο τελευταίο τέταρτο η Κέρκυρα προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Μάλιστα, στο 90+3’ λίγο έλειψε να δεχθεί και δεύτερο γκολ

Διαιτητής ήταν ο Μπαΐλης (Πρέβεζας), με βοηθούς τους Μπαλιάκα (Κοζάνης) και Γιάντση (Ημαθίας).

Κίτρινες: 25’ Σιατραβάνης

ΚΕΡΚΥΡΑ (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Κούρος, Βέρτζος, Ιωάννου, Μότα (46’ Γεωργακόπουλος), Λινάρδος, Σιατραβάνης, Κόντος, Ζορμπάς, Τουράμ.

Α.Ε. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης): Στεφανάκος, Παπανίκου, Παναγιώτου (90+1’ Καψάλης), Καπίας, Παντίδος, Χρούσιελ, Μασούρας, Χούσος, Ψιάνος, Κάκκο (69’ Λίτσκας), Άλεξιτς.