20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018 - 17:02

Έβαλε στοπ στον Απόλλωνα Λάρισας η Σπάρτη

Οι «κυανόλευκοι» έμειναν στο εντός έδρας 1-1 με τους Λάκωνες, έχοντας χαμένο πέναλτι και δοκάρι

Νικηφόρο σερί ήταν και πάει για τον Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σπάρτης την Κυριακή (18/11) και περιορίστηκε στο εντός έδρας 1-1 για την 4η αγωνιστική της Β' Εθνικής.

Έτσι, η ομάδα του Μαρσέλο Τροΐζι δεν κατάφερε να κάνει το 4 στα 4 και με 10 βαθμούς μοιράζεται τη 2η θέση με τον Πλατανιά, ενώ οι Λάκωνες πήραν πολύτιμο πόντο και μετρούν 2 στη 14η θέση, μαζί με τον Αιγινιακό.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, που έγινε υπό διαρκή βροχόπτωση στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, στο 2ο λεπτό ο Στογιάνοβιτς εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων και η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, για να ακολουθήσει η πρώτη καλή στιγμή για τους Θεσσαλούς στο 9', με τον Πολέτο να σουτάρει εκτός περιοχής και τον Σταματόπουλο να διώχνει δύσκολα με τις γροθιές.

Στο 11' ο Κολτσίδας ανέτρεψε τον Λουκάο εντός περιοχής, το πέναλτι δόθηκε, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Σταματόπουλος απέκρουσε την εκτέλεση του Κουρτεσιώτη κι έτσι ο Απόλλων έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Στο 18' ο Μαρκολίνο έγινε αποδέκτης της μπάλας μετά από κακή έξοδο του Σταματόπουλου και σούταρε από πλάγια δεξιά χωρίς να βρει τον στόχο, με τον τερματοφύλακα των Λακώνων να δείχνει τα αντανακλαστικά του και στο 34ο λεπτό, εξουδετερώνοντας το δυνατό σουτ του Λούκας Ράμος εντός περιοχής.

Η Σπάρτη απάντησε στις ευκαιρίες με τον Μαντζίρη στο 39', ο οποίος έπιασε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Καψάσκη από αριστερά και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 41' ο Μαρκολίνο έκανε ωραία ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, αλλά ήταν άστοχο το σουτ που επιχείρησε.

Στο 51' προέκυψε νέο πέναλτι για τους «κυανόλευκους», με τον Κωνσταντινόπουλο να κάνει χέρι μετά από σουτ του Σκούπρα και ο Μαρκολίνο στο 55ο λεπτό βρήκε δίχτυα από την άσπρη βούλα για το 1-0.

Στο 57' ο Λουκάο πάσαρε στον Τασιούλη, ο οποίος στο τετ α τετ με τον Σταματόπουλο έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, με τον ρυθμό να πέφτει από εκεί και πέρα, ένεκα βέβαια και του κακού αγωνιστικού χώρου, που είχε βαρύνει από τη βροχή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, το ματς απέκτησε ξανά πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, με τον Λουκάο στο 84' να σημαδεύει το δοκάρι και να μην μπορεί να πετύχει το 2-0.

Και αφού δεν ήρθε το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων, ήρθε στο 86' η ισοφάριση με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στογιάνοβιτς, παράβαση που καταλογίστηκε ένα λεπτό νωρίτερα για χέρι του Κοντοέ.

Οι παίκτες του Τροΐζι πήραν αριθμητικό πλεονέκτημα στο 90'+3 λόγω αποβολής του Βλάχου και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σταματόπουλος νίκησε στο τετ α τετ τον Λίταινα, ο οποίος έκανε νέο σουτ και οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων έδιωξαν πάνω στη γραμμή, σε διπλή τεράστια ευκαιρία για τους Θεσσαλούς.

Εντέλει, το 1-1 δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και προέκυψε η πρώτη γκέλα στο πρωτάθλημα για την ομάδα της Λάρισας.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τσακαλίδης του Συνδέσμου Χαλκιδικής με βοηθούς τον Μαλανδρή του Συνδέσμου Χαλκιδικής και τον Σακκά του Συνδέσμου Θεσσαλίας.

Κίτρινες: 30' Λούκας Ράμος, 76' Λίταινας, 89' Κουρτεσιώτης - 11' Κολτσίδας, 15' Φραγκούλης, 60' Βλάχος, 90'+1 Στογιάνοβιτς.

Κόκκινες: 90'+3 Βλάχος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Μαντζάρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Κοντοές, Σουλιώτης, Χατζής, Τασιούλης (74' Λίταινας), Λούκας Ράμος (70' Aγιώτης), Μαρκολίνο (79' Kαμπέρης), Πολέτο, Λουκάο.

ΣΠΑΡΤΗ (Αντρέι Τσερνίσοφ): Σταματόπουλος, Κοζάκης, Κολτσίδας, Βλάχος, Φραγκούλης, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Καψάσκης (90'+2 Αρώνης), Καινούργιος (75' Ρούμπος), Κωνσταντινόπουλος (64' Καλούσης), Μαντζίρης.