20/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018 - 00:22

Έχασε, αλλά δεν χάθηκε η Εθνική μπάσκετ Γυναικών

Ηττήθηκε με 79-77 από τη Μεγάλη Βρετανία, συνεχίζοντας να διατηρεί ελπίδες πρόκρισης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2019

Δεν κατάφερε να πάρει το διπλό ενάντια στη Μεγάλη Βρετανία η Εθνική Γυναικών το βράδυ του Σαββάτου (17/11), γνωρίζοντας την ήττα με 79-77 για τα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ του 2019.

Ωστόσο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει ακόμα ελπίδες για την πρόκριση, καθώς αν νικήσει το Ισραήλ την προσεχή Τετάρτη (21/11) και η Πορτογαλία επικρατήσει των Βρετανίδων, θα τερματίσει πρώτο στον όμιλό του.

Σε περίπτωση ελληνικής νίκης και επικράτησης της Μ. Βρετανίας ενάντια στην Πορτογαλία, τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά ενδέχεται να βρεθούν στις έξι καλύτερες δεύτερες των ομίλων και να πάρουν το εισιτήριο για τα τελικά, σε συνάρτηση βέβαια με τα υπόλοιπα αποτελέσματα των άλλων γκρουπ.

Σε ό,τι αφορά το ματς, οι διεθνείς έκαναν κακό πρώτο ημίχρονο (39-25), αλλά στη συνέχεια το πάλεψαν πολύ και σχεδόν 3 λεπτά πριν το φινάλε ισοφάρισαν σε 71-71.

Εντέλει, το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες και σε ορισμένα λάθη στο φινάλε, με τις Βρετανίδες να παίρνουν το ροζ φύλλο.

Καλτσίδου και Μάλτση με 21 και 19 πόντους ήταν οι κορυφαίες της Εθνικής.

Τα δεκάλεπτα: 16-8, 39-25, 61-58, 79-77

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Γέμελος 4, Καλτσίδου 21 (1), Μάλτση 19 (2), Σπανού 4, Σπυριδοπούλου 15 (4), Χριστινάκη 4, Κοσμά, Λύμουρα, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 6, Σωτηρίου 4, Σταμάτη.