28/03/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2018 - 17:41

Παλικάρι ο Πλατανιάς

Οι Χανιώτες πέρασαν με 0-1 από την έδρα του Απόλλωνα Πόντου αν και αγωνίζονταν με αριθμητικό μειονέκτημα από το πρώτο ημίχρονο * Με 10 και οι Πόντιοι στο φινάλε

Την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής πανηγύρισε το Σάββατο (17/11) ο Πλατανιάς ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας με 0-1 του Απόλλωνα Πόντου για την 4η αγωνιστική.

Έτσι, οι Χανιώτες διατηρήθηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογία και σε απόσταση δύο βαθμών από τον πρωτοπόρο Εργοτέλη. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι, που υπέστησαν τη δεύτερη σερί ήττα τους, παρέμειναν στα… χαμηλά.

Στο πρώτο ημίχρονο υπήρξαν εκατέρωθεν φάσεις, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 43’ όταν ο Νίλι εκμεταλλεύτηκε σοβαρό λάθος του γκολκίπερ Θεοδωρόπουλου και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου βρέθηκαν να παίζουν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Στέλιου Ποζατζίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Απόλλων Πόντου βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο με επιθετικές διαθέσεις, πιέζοντας τους Κρητικούς για την ισοφάριση. Μάλιστα, στο 76’ ο Κυβελίδης σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Σε γενικές γραμμές πάντως ο Πλατανιάς δεν αισθάνθηκε κάποια σοβαρή απειλή και το τελευταίο σφύριγμα τον βρήκε να κατακτά ένα σημαντικό τρίποντο.

Να σημειωθεί πως στο 88' αποβλήθηκε και ο Σουντουρά για λογαριασμό των γηπεδούχων.

Διαιτητής ήταν ο Μπεκιάρης (Καρδίτσας), με βοηθούς τους Στεφανή (Καρδίτσας) και Καλύβα (Φθιώτιδας). Τέταρτος ήταν ο Δραγούσης (Κιλκίς).

Κίτρινες: 20’ Καλαϊτζίδης, 41’ Σπόλιαριτς, 80’, 88’ Σουντουρά - 25’, 45’ Στ. Ποζατζίδης, 79’ Μπιανκόνι

Κόκκινες: 88’ Σουντουρά - 45’ Στ. Ποζατζίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Γεωργιάδης, Τσουμάνης (45' Δαλιανόπουλος), Θεολόγου, Αμαραντίδης, Δημητριάδης, Πουρτουλίδης, Σπόλιαριτς, Σουντουρά, Καλαϊτζίδης, Κυβελίδης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Τσαμούρης, Μποσέτι, Κόρτσταμ, Ρουσσάκης (32' Πουρζιτίδης), Νίλι, Παπανικολάου (84' Μάικιτς), Στ. Ποζατζίδης, Καραγκούνης, Ουές, Μπιανκόνι (85' Σινγκ).