18/04/2024
Ειδήσεις | Παρασκευή 16 Νοεμβρίου 2018 - 02:10

Νίκησε η Αγγλία στο αντίο του Ρούνεϊ

Φιλική επικράτηση με 3-0 κόντρα στις ΗΠΑ * Τριάρα και η Γερμανία επί της Ρωσίας

H βραδιά την Πέμπτη (15/11) στο «Γουέμπλεϊ» ανήκε στον Γουέιν Ρούνεϊ, ο οποίος φόρεσε για τελευταία φορά τη φανέλα της Εθνικής Αγγλίας στη φιλική νίκη με 3-0 επί των ΗΠΑ.

Ο 33χρονος άσος, που αγωνίζεται πλέον στο αμερικανικό πρωτάθλημα με τη φανέλα της Ντι Σι Γιουνάιτεντ, γνώρισε την αποθέωση από τους Άγγλους οπαδούς αντικαθιστώντας στο 58' τον Λίνγκαρντ κι ενώ πριν την έναρξη του ματς είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο συνοδεία της συζύγου του και των τεσσάρων παιδιών του, παραλαμβάνοντας και τιμητική πλακέτα από τον Χάρι Κέιν.

Σε ό,τι αφορά τα γκολ του αγώνα, ο Λίνγκαρντ άνοιξε το σκορ στο 25', δύο λεπτά αργότερα βρήκε δίχτυα ο Αλεξάντερ-Άρνολντ και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ουίλσον στο 77ο λεπτό.

Σε άλλο σημαντικό φιλικό παιχνίδι η Γερμανία κέρδισε 3-0 τη Ρωσία με τέρματα των Σανέ στο 8', Σούλε στο 25' και Ναμπρί στο 40'.