18/04/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2018 - 22:58

Τον πλήγωσε ο Σλούκας...

Μεγάλο παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό έκανε ο πρώην «ερυθρόλευκος» και η Φενέρμπαχτσε κέρδισε 73-72 μέσα στο ΣΕΦ * Τρίτη σερί ήττα για τους Πειραιώτες στην Ευρωλίγκα

Δεν τα κατάφερε σε ματς-ντέρμπι... Ο Ολυμπιακός έχασε μέσα στο ΣΕΦ με 73-72 από τη Φενέρμπαχτσε το βράδυ της Πέμπτης (15/11) και αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ στην Ευρωλίγκα, με το ρεκόρ της να πηγαίνει στο 3-4 σε 7 αγωνιστικές.

Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν τον Κώστα Σλούκα να τους... σκοτώνει, καθώς ο άλλοτε άσος των Πειραιωτών ήταν σε εξαιρετική κατάσταση και υπέγραψε το διπλό των πρωταθλητών Τουρκίας, καθώς με 6 σερί πόντους μετέτρεψε το 69-67 σε 69-73 λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, σημειώνοντας συνολικά 20 πόντους.

Μάλιστα, υπήρξε και υβριστικό σύνθημα εναντίον του 28χρονου γκαρντ, ο οποίος πανηγύρισε ύστερα από το καθοριστικό του τρίποντο κι ενώ κατά τη διάρκεια της παρουσίασης των δύο ομάδων είχε χειροκροτηθεί από τους οπαδούς των γηπεδούχων.

Ο Παπανικολάου έβαλε 18 πόντους στο β' ημίχρονο και ήταν καταπληκτικός αλλά δεν αρκούσε κι έτσι ο Ολυμπιακός, που πλήρωσε λάθη και πολλά εύκολα χαμένα καλάθια, έχασε νέο έδαφος στη μάχη για ένα εισιτήριο για τα πλέι οφ.

Είχε πρόβλημα στα ριμπάουντ...

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν η μία από την άλλη.

Η Φενέρ προηγήθηκε 27-25, οι Πειραιώτες έτρεξαν σερί 10-0 και προηγήθηκαν με 35-27, αλλά οι παίκτες του Ομπράντοβιτς απάντησαν με δικό τους σερί 12-0 και βρέθηκαν στο +4 (35-39).

Τελικά, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (39-39), έχοντας πάντως σημαντικό πρόβλημα στον τομέα των ριμπάουντ, καθώς οι Τούρκοι έπαιρναν για... πλάκα τα επιθετικά και ανανέωναν έτσι τις επιθέσεις τους.

«Μίλησε» ο Σλούκας και διπλό...

To παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι με τα όλα του στο β' ημίχρονο και ήταν φανερό ότι ο νικητής θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν στα ριμπάουντ, έχασαν όμως αρκετά λέι απ, ήταν βιαστικοί στις επιθέσεις τους και η Φενέρ δεν θα μπορούσε να μην το εκμεταλλευθεί αυτό, έχοντας βραχεία κεφαλή στο σκορ 2 λεπτά πριν το φινάλε (64-67).

Η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα με ένα μικρό σερί 5-0 (69-67), αλλά «μίλησε» ο Σλούκας κατόπιν και διαμόρφωσε το 69-73.

Ο Παπανικολάου μείωσε στον πόντο με τρίποντο (72-73), αστόχησε ο Κάλινιτς, αστόχησαν όμως και οι Γουίλιαμς-Γκος και Μιλουτίνοφ στην τελευταία επίθεση και η νέα ήττα δεν απεφεύχθη για τους Πειραιώτες.

Tα δεκάλεπτα: 18-21, 39-39, 53-50, 72-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντέιβιντ Μπλατ): Γουίλαμς-Γκος 13 (1), Τουπάν 6, Σπανούλης 8 (1), Τίμα, Μιλουτίνοφ 6, Στρέλνιεκς 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 18 (2), Μάντζαρης 2, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 3 (1).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Μέλι 8 (2), Μαχμούτογλου 12 (4), Κάλινιτς 16 (1), Σλούκας 20 (1), Γκούντουριτς, Γκιουλέρ, Ντίξον 2, Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 7 (1), Λοβέρν 6.