23/04/2024
Ισπανία | Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2018 - 19:55

Φοβερή νίκη της Μπέτις στο «Καμπ Νόου»

Κέρδισε 4-3 την Μπαρτσελόνα η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Γιουρόπα Λιγκ

Η Μπέτις πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από την έδρα της Μπαρτσελόνα, επικράτησε με 4-3 και υποχρέωσε τους Καταλανούς στην πρώτη τους ήττα στο φετινό ισπανικό πρωτάθλημα.

Το απόγευμα της Κυριακής (11/11) η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Γιουρόπα Λιγκ πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και έδειξε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Στο 30' ο Ζούνιορ Φίρπο έκανε 0-1, ενώ στο 34' ο Χοακίν διαμόρφωσε το 0-2 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι με πέναλτι του Μέσι στο 68' μείωσαν σε 1-2, όμως ο Λο Σέλσο στο 71' πέτυχε τρίτο τέρμα για την Μπέτις.

Ο Αρτούρο Βιδάλ μείωσε σε 2-3 στο 79ο λεπτό, όμως τρία λεπτά αργότερα ήρθε η αποβολή του Ράκιτιτς.

Ο Κανάλες στο 83' έγραψε το 2-4, για να μειώσει ο Μέσι στις καθυστερήσεις, σε ένα γκολ που μέτρησε με τη βοήθεια του VAR.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Πικέ, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς (69' Αλένια), Αρτούρ (46' Βιδάλ), Σουάρες, Μέσι, Μάλκομ (57' Ελ Χανταντί), Λενγκλέ, Άλμπα, Σέρτζι Ρομπέρτο.

ΜΠΕΤΙΣ: Παού Λόπεθ, Τέγιο, Μαντί, Μπάρτρα, Σίντνεϊ, Ζούνιορ Φίρπο, Γουίλιαμ, Γκουαρδάδο, Λο Σέλσο (87' Ινούι), Χοακίν (62' Κανάλες), Μορόν (76' Σέρχιο Λεόν).

Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής

Παρασκευή, 9/11

Λεβάντε-Σοσιεδάδ 1-3 (4’ Τσέμα - 73’ Ερναντέζ, 77’ Χουάνμι, 83’ Ογιαρθάμπαλ)

Σάββατο, 10/11

Βαγιαδολίδ-Έιμπαρ 0-0

Χετάφε-Βαλένθια 0-1 (81’ πεν. Παρέχο)

Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπιλμπάο 3-2 (61’ Παρτέι, 80’ Ρόδρι, 92’ Γοδίν – 36’, 64’ Ινιάκι)

Χιρόνα-Λεγκανές 0-0

Κυριακή, 11/11

Αλαβές-Ουέσκα 2-1 (41’ Γιόνι, 68’ Σομπρίνο-35’ Γκόμες)

Μπαρτσελόνα-Μπέτις 3-4 (68', 90+2' Μέσι, 79' Βιδάλ - 20' Ζούνιορ Φίρπο, 34' Χοακίν, 71' Λο Σέλσο, 83' Κανάλες)

Βαγιεκάνο-Βιγιαρεάλ (19:30)

Σεβίλλη-Εσπανιόλ (19:30)

Θέλτα-Ρεάλ Μαδρίτης (21:45)