11/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2018 - 17:24

Τρέλανε μας Απόλλωνα Λάρισας!

Οι Θεσσαλοί νίκησαν (1-0) και την Παναχαϊκή παραμένουν πρώτοι και καλύτεροι στη Β’ Εθνική με το απόλυτο στις τρεις αγωνιστικές… * Βραζιλιάνικη μαγεία το γκολ του Λουκάο

Ποιος το περίμενε; Σχεδόν κανείς… Η αλήθεια, όμως, είναι μία: Ο Απόλλων Λάρισας έχει καταφέρει να κάνει το τρία στα τρία και είναι στην κορυφή της Β’ Εθνικής, τρελαίνοντας πλέον κόσμο! Και αυτό, διότι οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 1-0 και της Παναχαϊκής στη Φιλιππούπολη το απόγευμα της Κυριακής (11/11) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Ο Απόλλων Λάρισας γράφει ιστορία και κάνει το απόλυτο στο ξεκίνημα της φετινής Football League δείχνοντας προς πάσα κατεύθυνση ότι δεν αστειεύεται… Από την άλλη, η Παναχαϊκή έμεινε στους 4 βαθμούς και πλέον έχει βιώσει το συναίσθημα όλων των αποτελεσμάτων. Και ασφαλώς αυτή η αρχή δεν λογίζεται καλή για μια ομάδα, που στοχεύει στην άνοδο.

Είναι βέβαια, γεγονός, ότι η ομάδα της Πάτρας θα μπορούσε με βάση την εικόνα της και τις ευκαιρίες, που δημιούργησε να πάρει έστω το βαθμό της ισοπαλίας, αλλά αυτό δεν παίζει κανέναν ρόλο μετά το 90λεπτο…

Οι γηπεδούχοι στην πραγματικότητα κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους φιλοξενούμενους ανοίγοντας το σκορ με μια υπέροχη προσπάθεια και τελείωμα με χρώμα βραζιλιάνικο, καθώς σκόρερ ήταν στο 9’ με ωραίο γυριστό σουτ εντός περιοχής ο Λουκάο.

Η Παναχαϊκή, έπειτα από σοκ, συνήλθε και από το 25’ πήρε τα ηνία του ματς… Πίεσε για την ισοφάριση και άγγιξε το 1-1 στο 29’ με καρφωτή κεφαλιά του Λουμπαρδέα, που σταμάτησε στο δοκάρι!

Στο β’ ημίχρονο ο Απόλλων Λάρισας με άριστη αμυντική λειτουργία, κράτησε με άνεση το υπέρ του προβάδισμα μέχρι τέλους και απειλήθηκε μόνο στο τέταρτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο τερματοφύλακας του Μαντζάρης, είπε διπλό «όχι» σε σουτ των Αντωνακόπουλου και Σταμόπουλου.

Καλύτεροι από τους νικητές οι Μαντζάρης, Χατζής, Σκούπρα και ο σκόρερ Λουκάο, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαυριάς.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία Σιδηρόπουλου (Έβρου) και των βοηθών Τερζόπουλου (Έβρου), Διαμάντη (Έβρου), με τέταρτο τον Μπαΐλη (Πρέβεζας).

Κίτρινες: 22’ Λούκας Ράμος, 23’ Χατζής, 43’ Σκούπρα, 77’ Καμπέρης, 80’ Λουκάο - 15’ Πλέγας, 22’ Σούλης, 63’ Λουμπαρδέας

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μαρσέλο Τροΐζι): Μαντζάρης, Σκούπρα, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Κοντοές, Τασιούλης (75’ Αγιώτης), Σουλιώτης, Λούκας Ράμος, Μαρκολίνο (87’ Λίταινας), Πολέτο (55’ Καμπέρης), Λουκάο.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολίμος (59’ Αργυρόπουλος), Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Παπατόλιος, Πλέγας (84’ Αντωνακόπουλος), Μαυριάς, Κολ, Ελευθεριάδης, Κυνηγόπουλος (68’ Μωραΐτης).