25/04/2024
Άλλα αθλήματα | Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2018 - 13:14

Ο Κενυάτης Μισόι νικητής του Μαραθωνίου (pics)

Η συμπατριώτισσά του Μουριούκι ήταν πρώτη στις γυναίκες * Συγκινητικές σκηνές με πάνω από 55.000 δρομείς κάθε ηλικίας να δίνουν το παρών στον ιστορικό ραντεβού

Για άλλον έναν χρόνο, ο Αυθεντικός Μαραθώνιος της Αθήνας προσέλκυσε πάνω από 55.000 δρομείας από 105 χώρες που θέλησαν να τρέξουν την ιστορική διαδρομή την Κυριακή (11/11).

To Καλλιμάρμαρο γέμισε, με τον Mπριμίν Μισόι από την Κένυα να είναι ο πρώτος που μπήκε σε αυτό και έκοψε πρώτος το νήμα με χρόνο 2 ώρες, 10 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα, επίδοση πολύ κοντά στο ρεκόρ διαδρομής (2/10/37). Μάλιστα, για αρκετή ώρα στη στον αγώνα κινήθηκε σε επιδόσεις κάτω από τα ρεκόρ, ωστόσο στο τέλος δεν κατάφερε να το βελτιώσει.

Δεύτερος ήταν ο Τέσφα Τορουνέχ με 2.12.52 και τρίτος ο Αζμεράβ Τσερεμε με 2.13.20.

Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Κενυάτισσα Νιαβούρα Μουριούκι με 2.36.46 και δεύτερη η συμπατριώτισσά της Τσερόνο Κόεχ με 2.38.54.

Σπουδαίες εμφανίσεις πραγματοποίησαν και οι Έλληνες πρωταθλητές, που για μία ακόμη φορά επιβεβαίωσαν πως οι μεγάλες αποστάσεις βρίσκονται σε ανοδική πορεία.

Ο Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ) όπως και πέρυσι έτσι και φέτος τερμάτισε πρώτος, συνδυάζοντας, μάλιστα, τη νίκη με νέο ατομικό ρεκόρ, αφού τερμάτισε σε 2.21.54 και άφησε στην ιστορία το 2.21.55, που είχε το 2016 στο Ντίσελντoρφ.

Ο Χριστόφορος Μερούσης κατάφερε και φέτος να είναι πρωταγωνιστής και με 2.23.43 να καταλάβει την δεύτερη θέση, ενώ ατομικό ρεκόρ πέτυχε και ο τρίτος της κατάταξης, Παναγιώτης Καραϊσκος, ο οποίος τερμάτισε σε 2.23.53, βελτιώνοντας το 2.25.37 του Βερολίνου.

Εξαιρετικό ήταν το ντεμπούτο της Ελευθερίας Πετρουλάκη στον Μαραθώνιο, καθώς τερμάτισε σε 2.46.09, επίδοση που της έδωσε τη νίκη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και την τρίτη θέση στη γενική κατάταξη.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Στεφανία Λεοντιάδου (ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου) με 2.48.54 και στην τρίτη η Φωτεινή Δαγκλή - Παγκότο (ΑΟ Κάλλιστος) με 2.50.09 και νέο ατομικό ρεκόρ.

Νικητές, όμως, ήταν όλοι όσοι συμμετείχαν, χαρίζοντάς μας πανέμορφες εικόνες, με δρομείς κάθε ηλικίας, από μωρά στα καροτσάκια με τους γονείς τους, μέχρι υπερήλικες να διανύουν τα χιλιόμετρα της ιστορικής διαδρομής, στην πιο απαιτητική κούρσα στον κόσμο.