25/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018 - 18:54

Απέδρασε από το Ρέθυμνο ο Προμηθέας

Οι Αχαιοί πήραν το διπλό με 73-72

Μετά από δύο ήττες σε Κύπελλο Ελλάδας και Τσάμπιονς Λιγκ ο Προμηθέας γύρισε το Σάββατο (10/11) στο δρόμο των επιτυχιών, επικρατώντας εκτός έδρας του Ρεθύμνου με 73-72 για την 5η αγωνιστική της Α1.

Όπως προκύπτει από το τελικό αποτέλεσμα, το ματς ήταν αμφίρροπο και οι Αχαιοί έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +7 (33-40), αλλά «κόλλησαν» επιθετικά στο τρίτο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 55-53.

Στην τελευταία περίοδο ήταν ο Γκίκας αυτός που πέτυχε κρίσιμα καλάθια για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, με τον Μπαρτ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα με τρίποντο, ενώ ο ίδιος αστόχησε στην τελευταία επίθεση για λογαριασμό των Κρητικών, που δεν έχουν πανηγυρίσει ακόμη ροζ φύλλο στη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 33-40, 55-53, 72-73

ΡΕΘΥΜΝΟ (Μυκονιάτης): Μπαρτ 16 (4), Ραζής 3 (1), Ντάνιελς 18 (2), Ντέιβις 7, Τζόουνς 8, Οικονομόπουλος, Τζόνσον 15 (1), Χριστοδούλου 5 (1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Κλάντον.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 7 (1), Τσαϊρέλης 8 (2), Μέιερ 9 (1), Λίποβι 16 (4), Μπράουν 4, Σαλούστρος 4, Κασελάκης 5, Γκίκας 11 (2), Γερομιχαλός, Παρκς 9.