19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018 - 17:03

Άλλη κλάση ο Βόλος…

Οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 2-0 του αξιόμαχου Απόλλωνα Πόντου * Αυτογκόλ ο γκολκίπερ της Καλαμαριάς Θεοδωρόπουλος * Υπέροχη προσπάθεια Σούπερ Λίγκας στο δεύτερο τέρμα ο Μάντζης

Δύο διαφορετικοί «κόσμοι» συγκρούστηκαν στο γήπεδο της Νεάπολης του Βόλου… Από τη μία πλευρά η ΠΑΕ Βόλος, που είναι ομάδα με ανέσεις και νοοτροπία Σούπερ Λίγκας και από την άλλη ο ιστορικός Απόλλων Πόντου (Καλαμαριάς), που μάχεται για την επιβίωση του εν μέσω πολλών προβλημάτων…

Τα προγνωστικά επιβεβαιώθηκαν, οι γηπεδούχοι απέδειξαν και στην πράξη ότι ήταν φαβορί και επικράτησαν με 2-0 των φιλοξενούμενων το απόγευμα του Σαββάτου (10/11) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Ένα ματς, το οποίο κρίθηκε στη διαφορά κλάσης του Βόλου απέναντι στους Θεσσαλονικείς.

Οι Θεσσαλοί όσο περνούσε η ώρα έδειχναν επί χόρτου τις αρετές και την ποιότητα τους και πήραν δίκαια το δεύτερο αγωνιστικό τους τρίποντο (το υπογραμμίζουμε αυτό καθώς υπάρχει πλέον και η ένταση για το ματς με τη Δόξα Δράμας…).

Η Καλαμαριά από την πλευρά της, έκανε μια γενναία προσπάθεια και φάνηκε αξιόμαχη, παρά την μόλις με 14 παίκτες αποστολή, που είχε στη διάθεση του ο Δημήτρης Καλαϊτζίδης. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά δημιούργησαν προϋποθέσεις για γκολ στα καρέ του Καραγκιολίδη…

Ωστόσο, από τα μισά του α’ ημίχρονου ο Βόλος ανέβασε στροφές και πήρε τα ηνία του ψάχνοντας το τέρμα… Αυτό εν τέλει ήρθε χωρίς καν να το πετύχει κάποιος δικός του παίκτης. Και αυτό, διότι το 1-0 στο 23’ προήλθε από αυτογκόλ του γκολκίπερ του Απόλλωνα Πόντου, Θεοδωρόπουλου, όταν άθελα του με τις γροθιές έστειλε καθαρά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, έπειτα από κόρνερ του Πίτου Γκαρσία και χωρίς να υπάρξει κανένα επιθετικό φάουλ, παρά τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι και είχαν τις ευκαιρίες για να καθαρίσουν το ματς, ωστόσο, αυτό «κλείδωσε» στο 82’ με ένα υπέροχο γκολ του Μάντζη, ο οποίος με σουπερλιγκάτη ενέργεια μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον γκολκίπερ της ομάδας της Καλαμαριάς διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίοι από τους νικητές οι Πίτου Γκαρσία, Μάντζης, Ουνγιαλίδης, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε ο Δόρης, που μπήκε στο β’ ημίχρονο. Από τους ηττημένους, που έκαναν ό,τι καλύτερα μπορούσαν ξεχώρισαν οι Πορτουλίδης, Δημητριάδης, Σαμαράς.

Καλή η διαιτησία του Τσουκαλά (Αθηνών) με βοηθούς τους Νίκζα (Λάρισας), Μάνο (Λάρισας) και τέταρτο τον Μπεκιάρη (Καρδίτσας).

Κίτρινες: 59’ Ουνγιαλίδης, 86’ Πίσπας - 26’ Γεωργιάδης

ΠΑΕ ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Καραγκιολίδης, Ντεντάκης, Ρούσσος, Γκαλίτσιος, Ουνγιαλίδης, Καμπαγιέρο (84’ Πίσπας), Πίτου Γκαρσία, Ηλιόπουλος (65’ Πέντα), Λούκας (55’ Δόρης), Κότο, Μάντζης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ/ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Θεοδωρόπουλος, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Σαμαράς, Θεολόγου, Ι. Καλαϊτζίδης (74’ Σπάλιαριτς), Πορτουλίδης, Τσουμάνης (63’ Δαλιανόπουλος), Σουντουρά, Δημητριάδης, Κυβελίδης.