25/04/2024
Ισπανία | Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018 - 01:23

Δεκάλεπτο-φωτιά για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ

Με 3-1 πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της Λεβάντε οι Βάσκοι

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Λεβάντε σημείωσε η Ρεάλ Σοσιεδάδ το βράδυ της Παρασκευής (9/11).

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιθιόν, ο Σέμα άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, με τους Βάσκους να έχουν ένα καταπληκτικό δεκάλεπτο στο β' ημίχρονο.

Αρχικά, ο Τεό Ερνάντεζ ισοφάρισε στο 73', το 1-2 πέτυχε ο Χουάνμι στο 77' και ο Ογιαρθάμπαλ «κλείδωσε» το διπλό με το γκολ που πέτυχε στο 83ο λεπτό.

Έτσι, η ομάδα του Aσιέρ Γκαριτάνο έπιασε στην 8η θέση τη Χετάφε, τη Βαγιαδολίδ και τη Χιρόνα στους 16 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι με 17 πόντους παραμένουν 6οι, παρέα με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

ΛΕΒΑΝΤΕ: Όιερ, Τζέισον (90' Σιμόν), Ποστίγκο, Σέμα, Πιέρ, Πρσιτς (84' Μαρτί), Καμπάνα, Μπαρντί, Μπόατενγκ, Μπόρχα Μαγιοράλ (77' Κόκε), Μοράλες.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Μόγια, Ελουστόντο, Γιορέντε, Μορένο, Γκοροσάμπελ (46' Θουρουτούθα), Ελόρθα (56' Χουάνμι), Ιγιαραμέντι, Τεό Ερνάντεζ, Γιανουζάι, Γουίλιαν Ζοσέ, Ογιαρθάμπαλ.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Παρασκευή (9/11)

Λεβάντε - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-3 (4' Σέμα - 73' Τεό Ερνάντεζ, 77' Χουάνμι, 83' Ογιαρθάμπαλ)