28/03/2024
Europa League | Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2018 - 23:59

Ωραία ευρωβραδιά για τον Ολυμπιακό!

Σκορ και θέαμα από τους «ερυθρόλευκους», που σκόρπισαν με 5-1 την Ντουντελάνζ στο Φάληρο * Δις σκόρερ ο Φορτούνης και από μία φορά οι Τοροσίδης, Χασάν και Χριστοδουλόπουλος με γκολάρα

Kαι ωραία μπάλα και πολλά γκολ και τρίποντο ουσίας... Με εμφατικό τρόπο διπλασίασε τις νίκες του ενάντια στην Ντουντελάνζ ο Ολυμπιακός το βράδυ της Πέμπτης (8/11), συντρίβοντάς την με 5-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 4η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ και παραμένοντας για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης για τους «32» της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς ήταν να... την πιεις στο ποτήρι στο πρώτο 45λεπτο, με την μπάλα να... χάνεται και το κοντέρ να γράφει τέσσερα γκολ, αλλά θα μπορούσε να ήταν και περισσότερα.

Στο β' ημίχρονο οι «στροφές» έπεσαν λίγο, αλλά βέβαια όλα είχαν κριθεί και μοιραία η προσοχή και των παικτών και των οπαδών στις εξέδρες στράφηκε στην αναμέτρηση ενάντια στον Παναθηναϊκό.

Οι Πειραιώτες με 7 βαθμούς μοιράζονται τη 2η θέση με τη Μίλαν, η Μπέτις προπορεύεται με 8 πόντους και στις 29 Νοεμβρίου η ελληνική ομάδα θα κυνηγήσει βαθμό ή βαθμούς επί ισπανικού εδάφους, για να τα παίξει όλα για όλα στο φινάλε του γκρουπ, υποδεχόμενη τους «ροσονέρι».

Φορτούνης, Χριστοδουλόπουλος και Νάτχο ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, χωρίς να μπορεί να πει κανείς ότι υστέρησε κάποιος.

Φορτσάτος, εύστοχος και... 4-0

Απολαυστικοί ήταν οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, μπαίνοντας στο ματς με... πατημένο το γκάζι από την αρχή και επιβάλλοντας πλήρως την ανωτερότητά τους ενάντια σε έναν αδύναμο, είναι η αλήθεια, αντίπαλο.

Έτσι, την αρχή την έκανε στα γκολ ο Τοροσίδης με εκπληκτικό τακουνάκι στο 6', για να ακολουθήσει το 2-0 από τον Φορτούνη στο 15'.

Η Ντουντελάνζ είχε τεράστια αμυντικά κενά, οι παίκτες του Μαρτίνς έκαναν ό,τι ήθελαν και ήταν η σειρά του Χριστοδουλόπουλου να σκοράρει στο 26ο λεπτό με υπέροχο ψαλιδάκι.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Φορτούνης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και έτσι το ματς απέκτησε από πολύ νωρίς διαδικαστικό χαρακτήρα, με μελανό σημείο την αποχώρηση του Ναουέλ στο 34' λόγω τραυματισμού και με τον Φετφατζίδη να τον αντικαθιστά.

Το μυαλό στον ΠΑΟ...

Στο β' ημίχρονο οι Πειραιώτες δεν ήταν το ίδιο καταιγιστικοί, κάτι λογικό βέβαια από τη στιγμή που ακολουθεί το κυριακάτικο (11/11) ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Ο Μαρτίνς βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει τον Φορτούνη, πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Τουρέ, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν το γκολ της τιμής με τον Σινάνι στο 69'.

Δύο λεπτά αργότερα ο Φετφατζίδης σούταρε και ο Χασάν έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 5-1, για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό αποτέλεσμα, με τον Μπονεφουά στα τελευταία λεπτά να αποτρέπει μια έκτη παραβίαση της εστίας του σε καλές ευκαιρίες των Χριστοδουλόπουλου και Ποντένσε.

Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, συνεχίζει να ελπίζει για την πρόκριση, κάνοντας το καθήκον του στα δύο παιχνίδια με την Ντουντελάνζ και βάζοντας στο... σακούλι του τους 6 απαραίτητους βαθμούς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Τσέχος Πετρ Αρντελεάνου με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ίβο Νάντβομικ και Γίρι Μόλατσεκ. Επιπρόσθετοι βοηθοί ήταν οι επίσης Τσέχοι Ζμπίνεκ Πρόσκε και Κάρελ Χρούμπες.

Κίτρινες: 48' Τοροσίδης - 49' Σνελ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Τσιμίκας, Μιράντα, Σισέ, Καμαρά, Νάτχο (62' Τουρέ), Ποντένσε, Ναουέλ (34' λ. τρ. Φετφατζίδης), Φορτούνης (56' Xασάν), Χριστοδουλόπουλος.

ΝΤΟΥΝΤΕΛΑΝΖ (Ντίνο Τοπμέλερ): Μπονεφουά, Γιορντάνοφ, Σνελ, Πρεμπέ, Μελισέ, Μπίσεβατς, Κρούσκα (60' Γιένσεν), Στολτζ (85' Στουμπφ), Κουτουριέ, Τουρπέλ (74' Πέρεζ), Σινάνι.