25/04/2024
ΠΑΟΚ | Πέμπτη 8 Νοεμβρίου 2018 - 22:00

«Πνίγηκε» στον Δούναβη και κινδυνεύει με αποκλεισμό ο ΠΑΟΚ

Κακή εμφάνιση και ήττα για τους Θεσσαλονικείς με 1-0 από τη Βίντι στη Βουδαπέστη

Μπήκε σε περιπέτειες... Πραγματοποιώντας την χειρότερή του φετινή εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε εκτός έδρας με 1-0 από τη Βίντι την Πέμπτη (8/11) για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ και κινδυνεύει σοβαρά να μείνει εκτός των «32».

Και αυτό διότι έπειτα και από το διπλό της Τσέλσι στην έδρα της Μπάτε Μπορίσοφ, οι Λονδρέζοι διατηρήθηκαν στην πρώτη θέση του 12ου ομίλου, έχοντας το απόλυτο, και προκριήθηκαν. Από εκεί και πέρα, η Βίντι είναι δεύτερη με 6 βαθμούς και ο «Δικέφαλος του Βορρά» τρίτος μαζί με τους Λευκορώσους με 3.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου ήταν κάκιστη στη «Groupama Arena», δεν απείλησε τους γηπεδούχους και το πλήρωσε ακριβά, αφού με ένα γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου υπέστησαν την τρίτη τους ήττα.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πολύ σφιχτό, χωρίς φάσεις και με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται εξαιρετικά προσεκτικές. Ο ΠΑΟΚ είχε έλεγχο της μέχρι το 25' χωρίς όμως να μπορεί να φτιάξει ευκαιρίες. Μετά το 30' οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή της μπάλας αλλά και αυτοί αδυνατούσαν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Πασχαλάκη.

Η Βίντι έπιασε στον ύπνο τους Κυπελλούχους Ελλάδος και στο 50' με κεφαλιά του Μιλάνοφ ευτύχησε να προηγηθεί. Από εκεί και έπειτα, οι παίκτες του Λουτσέσκου έδειχναν να θέλουν αλλά να μη μπορούν. Ναι μεν είχαν μία μικρή υπεροχή αλλά παρέμεναν ακίνδυνοι. Στα τελευταία λεπτά πίεσαν για το είχαν μία μεγάλη φάση με το σουτ του Βέρνμπλουμ στο 90+1' ωστόσο το τελευταίο σφύριγμα τους βρήκε χωρίς βαθμό στο σακούλι.

Διαιτητής ήταν ο Τούρκος Αλί Παλαμπιγίκ, με βοηθούς τους συμπατριώτες του, Τσεϊχούν Σεσιγκιουζέλ και Σερκάν Ολγκουντσάν.

Κίτρινες: 20' Φιόλα, 49' Χάτζιτς, 59' Νικόλοφ - 29' Ζαμπά, 47' Ελ Καντουρί, 82' Σάκχοφ

ΒΙΝΤΙ (Μάρκο Νίκολιτς): Κόβατσικ, Φιόλα, Γιουχάζ, Πάουλο Βινίσιους, Στοπίρα, Πατκάι, Χάτζιτς, Νεγκό, Χούστι (66' Κόβατς), Μιλάνοφ (58' Νικόλοφ), Σέποβιτς (77' Χότζιτς).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Τόσκα, Σάκχοφ, Βέρνμπλουμ, Ελ Καντουρί (63' Ακπόμ), Ζαμπά (70' Ουάρντα), Λημνιός (60' Μπίσεσβαρ), Πρίγιοβιτς.