Κέρδισε 7-5 τον Ολυμπιακό * Νίκες για Εθνικό, Νηρέα Χαλανδρίου και Γλυφάδα * Η ταυτότητα της 2ης αγωνιστικής της Α1 πόλο γυναικών
Αρκετές φορές αναμένεται να αναμετρηθούν και φέτος η Βουλιαγμένη και ο Ολυμπιακός για το πρωτάθλημα της Α1 πόλο γυναικών και την Τετάρτη (7/11) ήταν η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου αυτή που χάρηκε, κερδίζοντας με 7-5 για τη 2η αγωνιστική.
Στο κολυμβητήριο του Λαιμού ο ΝΟΒ μπήκε πολύ δυνατά και έκλεισε στο +4 το πρώτο ημίχρονο (5-1), με τις πρωταθλήτριες να μην είναι σε καλή μέρα και απλά να μειώνουν στο τελικό -2.
Από εκεί και πέρα, ο Εθνικός κέρδισε 11-7 το Ρέθυμνο, ο Νηρέας Χαλανδρίου πήρε το διπλό με 15-12 επί της Λάρισας, ενώ άνετη εκτός έδρας νίκη κατέγραψε η Γλυφάδα με 16-5 κόντρα στη ΝΕ Πατρών.
Αναλυτικά:
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 7-5
Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-0, 1-2, 1-2
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Γιαννοπούλου, Γκίλλα, Διαμαντοπούλου 1, Χυδηριώτη, Νίνου Ε., Νίνου Π., Ξενάκη 3, Πάτρα 1, Μαστρόκαλου, Ιωαννίδη, Κοκκινάκη, Ελληνιάδη 2, Καϊάφα, Κοτσιώνη.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε., Έγκενς 1, Μανωλιουδάκη, Ελευθεριάδου, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ., Πλευρίτου Β., Γκόφερς 1, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Κανετίδου, Παπαναστασίου, Σταματοπούλου.
ΕΘΝΙΚΟΣ - ΡΕΘΥΜΝΟ 11-7
Τα οκτάλεπτα: 5-1, 2-0, 0-3, 4-3
ΕΘΝΙΚΟΣ (Κώστας Βαμβακάρης): Σωτηρέλη, Λογοθέτη, Νιαρχάκου 1, Πέττα 1, Λούδη, Μπίσμπα 3, Τζελέπη 2, Κατσιμπρή 2, Λιαπάκη, Αποστολίδου, ΜακΚι 1, Μπάξτερ 1, Αναγνώστου, Χατζηκυριακάκη, Τζούρκα.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Κώστας Φιτσανάκης): Ζοφώλη, Φαρμάκη Μ. 1, Φαρμάκη Ε. 1, Σολανάκη, Καριπίδου Β., Καριπίδου Μ. 3, Κολτσίδα, Στρατηδάκη 2, Γαβαλά, Λιμπιτάκη, Συριανόγλου, Κυριακάκη Κ., Μαλιαρού, Καραγιάννη.
ΛΑΡΙΣΑ - ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ 12-15
Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-4, 3-5, 4-4
ΛΑΡΙΣΑ (Γιώργος Ευαγγελός): Καζάνα, Τουλουμτζίδου 2, Χασιώτη 1, Μπαλάτσα Ν., Μπαλάτσα Μ. 1, Τοκίνι, Κούμπρα 5, Τσιγαρίδα 2, Πατούνα 1, Μιγδάνη, Γούλα, Λαμπρονίκου, Σαμαρά.
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ (Ευτυχία Καραγιάννη): Κουτέλη 4, Στρατάκου, Παπαναστασίου 1, Σαφέτη, Δούλη 2, Ξανθοπούλου, Λάζαρη, Μπόβαλη 1, Αγγελίδη, Μαντουδιώτη, Τορνάρου, Κάσσαρη, Τριχά 4, Παναγιώτη, Μαυρωτά 3.
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ - ΓΛΥΦΑΔΑ 5-16
Τα οκτάλεπτα: 2-3, 0-5, 0-6, 3-2
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Δημήτρης Μπιτσάκος): Γιαννακέα, Μανέτα Σ. 1, Ανδρουτσέλη, Μιχαηλίδου, Πετάση, Λυκοθανάση, Πασσά, Μοίραλη, Ρακιντζή, Παπαδοπούλου, Μπιτσάκου 2, Σινεμόγλου 1, Τσιμάρα Ευδ., Τσιμάρα Ευφ. 1, Μανέτα Μ.
ΓΛΥΦΑΔΑ (Ορέστης Σαλάχας): Καρύτσα, Κόλλια, Κοντονή 4, Μαμόγλου 1, Ακριτίδου 2, Λούδη, Κολιτσοπούλου 1, Γρηγοροπούλου, Καλαργυρού 2, Κοντογιάννη 3, Φραγκιουδάκη 2, Αλεξίου, Γροζοπούλου, Αντωνιάδη 1, Αρχοντάκη.
Tα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής
Α' Όμιλος
Τετάρτη (7/11)
Boυλιαγμένη - Ολυμπιακός 7-5
Εθνικός - Ρέθυμνο 11-7
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(σε 2 αγώνες)
1. Βουλιαγμένη 6
2. Ολυμπιακός 3
3. Εθνικός 3
4. Ρέθυμνο 0
Επόμενη (3η) αγωνιστική
Σάββατο (17/11)
Ρέθυμνο - Ολυμπιακός (15.30)
Εθνικός - Βουλιαγμένη (17.30)
Β' Όμιλος
Τετάρτη (7/11)
Λάρισα - Νηρέας Χαλανδρίου 12-15
ΝΕ Πατρών - Γλυφάδα 5-16
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
(σε 2 αγώνες)
1. Γλυφάδα 6
2. Νηρέας Χαλανδρίου 3
3. ΝΕ Πατρών 3
4. Λάρισα 0
Επόμενη (3η) αγωνιστική
Σάββατο (17/11)
Νηρέας Χαλανδρίου - Γλυφάδα (14.00)
Λάρισα - ΝΕ Πατρών (17.00)