06/05/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 28 Οκτωβρίου 2018 - 17:32

Την… πάτησε από τον Αιγινιακό η Παναχαϊκή

Μετριότατοι οι Πατρινοί, έμειναν στο 2-2 με την ομάδα της Πιερίας μέσα στην Αγυιά, σε ένα ματς με συγκλονιστικό φινάλε * Δίκαιες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για τη διαιτησία * Εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον Χαραλαμπίδη

Σε κακό δαίμονα εξελίσσεται για την Παναχαϊκή ο Αιγινιακός… Πέρσι εντός έδρας ήττα με 0-1 και τώρα… 2-2 με την ψυχή στο στόμα στο 94’!

Η ομάδα της Πιερίας έκανε ξανά ζημιά στους Πατρινούς και μάλιστα στην πρεμιέρα της Β’ Εθνικής στην Αγυιά ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου. Οι «ροσονέρι» ήταν μετριότατοι και την πάτησαν για τα καλά από τα πιτσιρίκια του Απόστολου Χαραλαμπίδη, σώζοντας μάλιστα το βαθμό της ισοπαλίας στο τέταρτο λεπτό των πεντάλεπτων καθυστερήσεων.

Και όλα αυτά σε ένα ματς, που έγινε ροντέο στο φινάλε, αφού τότε μπήκαν τα τρία από τα τέσσερα τέρματα!

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν τις εντυπώσεις, είχαν πολύ καλή οργάνωση στο παιχνίδι τους αναφορικά με τις αμυντικές τους τοποθετήσεις, κινήθηκαν αριστουργηματικά επιθετικά στην κόντρα και ο Χαραλαμπίδης έκανε εξαιρετικό κοουτσάρισμα.

Έτσι, ο Αιγινιακός, πήρε έναν υπερπολύτιμο πόντο σε μια δύσκολη έδρα, ενώ η Παναχαϊκή πέταξε με το ξεκίνημα δύο βαθμούς, σε ένα θεωρητικά «εύκολο» ματς.

Η μόνη δικαιολογία, πάντως, που έχει η Παναχαϊκή είναι η διαιτησία του Βεργέτη. Ο ρέφερι από την Αρκαδία έκανε δύο σοβαρά λάθη εις βάρος των γηπεδούχων, μη δίνοντας πέναλτι σε χέρι του Πιαστόπουλου στο 31’ και χαρίζοντας την κόκκινη (με δεύτερη κίτρινη) στον Πετρούση στο 50’.

Γενικά, όμως, οι Πατρινοί δεν ήταν καλοί, σπατάλησαν το α’ ημίχρονο με μια ανιαρή κατοχή μπάλας, η οποία συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου…

Φυσικά από το 70’ η Παναχαϊκή έκλεισε τον Αιγινιακό στο μισό γήπεδο, αλλά δεν πρόσεξε την άμυνα της και έτσι την… έπαθε.

Στο 77’ ο Κούστα με σουτ, μετά από υπέροχη προσπάθεια του Έππα έκανε το 0-1 για να ακολουθήσει ένα συγκλονιστικό τέλος…

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με γκολ για χάι λάιτ του Κολ στο 89’, αλλά ο Αιγινιακός δεν είχε παραδώσει τα… όπλα. Έτσι στο 90’+1 ο Πιαστόπουλος έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά το «διπλό» δεν έκατσε, καθώς από… καραμπόλα ο Πλέγας από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 94’!

Καλύτεροι από τον Αιγινιακό οι Τοπαλίδης, Πετρούσης και πολύτιμες οι αλλαγές όσο έπαιξαν Κούστα και Έππας. Από την άλλη, η Παναχαϊκή είχε σταθερά καλό σε όλη τη διάρκεια τον Μαυριά, με εξάρσεις οι Πολυχρόνης και Κολ, ενώ ουσιαστικές βοήθειες έδωσε ο Ελευθεριάδης από τη στιγμή, που μπήκε (μακράν καλύτερος από τον ακίνδυνο Μπαστακό στην επίθεση).

Με σοβαρά προβλήματα η διαιτησία του Χ. Βεργέτη (Αρκαδίας), χωρίς λάθη οι βοηθοί Δ. Βεργέτης, Κύριος (Αρκαδίας).

Κίτρινες: 42’ Πολυχρόνης, 55’ Πολίμος - 39’ Πετρούσης, 65’ Πιαστόπουλος, 74’ Κούστα, 86’ Ζήση, 90’+3 Λάσκαρης.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολυχρόνης (81’ Αργυρόπουλος), Πολίμος (70’ λ.τρ. Σταμόπουλος), Τσελεπίδης, Σωτηράκος, Πλέγας, Κολ, Κυνηγόπουλος, Μαυριάς, Μπαστακός (58’ Ελευθεριάδης), Μωραΐτης.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Γιαγκιόζης, Ορφανίδης, Σ. Τοπαλίδης, Πετρούσης, Ζήσης, Πιαστόπουλος, Λάσκαρης, Πολύζος, Δούμτσιος (74’ Έππας), Παπαδόπουλος (61’ Κούστα), Μαρκόφσκι (84’ Κλιγγόπουλος).