20/04/2024
Βόλεϊ | Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2018 - 19:53

Πήρε το ντέρμπι - θρίλερ ο Ολυμπιακός!

Φοβερό το παιχνίδι στην Κυψέλη ανάμεσα στους Πειραιώτες και τον Παναθηναϊκό * Το ματς κρίθηκε στον τελευταίο πόντο του τάι μπρέικ

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ (2-3 σετ) ο Ολυμπιακός νίκησε εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό και ξεκίνησε με το... δεξί την φετινή σεζόν στην Α1 Βόλει.

Οι δύο αιώνιοι έπαιξαν πολύ καλό βόλεϊ, το ματς είχε συνεχώς ανατροπές και χωρίς αμφιβολία ο αγώνας που διεξήχθη στο κλειστό της Κυψέλης αποτέλεσε διαφήμιση για το άθλημα.

Να σημειωθεί ότι το παιχνίδι ήταν ειδικής διαχείρισης και γι’ αυτό το λόγο στο γήπεδο βρέθηκαν περίπου 800 άτομα με λίστα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Ολυμπιακό να το παίρνει με 25-27.

Ο Παναθηναϊκός έπιασε καλή απόδοση στη συνέχεια και αναδείχθηκε νικητής του δεύτερο σερ με το υπέρ του 25-18.

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, αντέδρασαν, έδειξαν την ανωτερότητα τους και με το ίδιο σκορ (18-25) πήραν το τρίτο σετ.

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός μπήκαν δυνατά στην τέταρτη περίοδο του αγώνα, όμως οι «πράσινοι» που είχαν το προβάδισμα το κράτησαν και έφεραν το ματς στα ίσια (2-2 σετ).

Έτσι ο νικητής αναδείχθηκε στο τάι μπρέικ, όπου ο αγώνας ήταν... θρίλερ, με τον Ολυμπιακό όμως να δείχνει αποφασιστικότητα και ψυχραιμία στο φινάλε, φτάνοντας έτσι στο 13-15 και φυσικά στη νίκη.

Με αυτό το παιχνίδι έπεσε η αυλαία της πρεμιέρας της Α1 Βόλεϊ, η οποία ξεκίνησε φέτος από την 2η της αγωνιστική.

ΣΕΤ: 25-27, 25-18, 18-25, 25-21, 13-15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Φύτρος, Γιάκομπσεν, Πεντίδης, Ζήσης, Γιορντάνοφ, Γαλιώτος, Ανδρεόπουλος, Πανταλέων, Ράπτης, Πελεκούδας, Παλαιολόγος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Χριστοφιδέλης, Τσέλιος, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Στεφάνου, Πετρέας, Μπέμε, Δαρίδης, Ανδρεάδης, Φράγκος, Σμιτ, Τερβαπόρτι, Κουμεντάκης, Ραούβερντινκ.