19/04/2024
Ιταλία | Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2018 - 00:12

Ο Ικάρντι «ξέρανε» τη Μίλαν!

Με γκολ του Αργεντινού επιθετικού στις καθυστερήσεις, η Ίντερ πήρε το «Derby della Madonnina» * Γκέλαρε η Φιορεντίνα

Όσο έχει τον Ικάρντι δεν έχει να φοβάται τίποτα η Ίντερ... Με γκολ του αρχηγού της, η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι νίκησε 1-0 τη Μίλαν στο «Derby della Madonnina», κατακτώντας το πέμπτο σερί τρίποντό της.

Έτσι, ανέβηκε στην τρίτη θέση και απέχει 6 βαθμούς από την πρωτοπόρο Γιουβέντους.

Η εκ των αντιπάλων του Ολυμπιακού στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ μπήκε καλύτερα στο ματς, με τους τυπικά γηπεδούχους όμως να φτάνουν κοντά στο γκολ με το δοκάρι του Ντε Φράι στο 33'.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «νερατζούρι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ικάρντι με κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος την αναποφαστιστικότητα του Ντοναρούμα να κάνει έξοδο, τους χάρισε τη νίκη.

Νωρίτερα, η Φιορεντίνα υποδέχθηκε την Κάλιαρι αλλά γκέλαρε παραχωρώντας της ισοπαλί 1-1.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Βρσάλικο, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Ασαμόα, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Πολιτάνο (83' Καντρέβα), Ναϊνγκολάν (30' Μπόρχα Βαλέρο), Πέρισιτς (70' Κεϊτά Μπαλντέ), Ικάρντι.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια (90'+2 Αμπάτε), Μουσάκιο, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Κεσιέ (84' Μπακαγιόκο), Μπίλια, Μποναβεντούρα, Σούσο, Ιγκουαΐν, Τσαλχάνογλου (74' Κουτρόνε).

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Σάββατο (20/10)

Ρόμα - Σπαλ 0-2 (38’ πεν. Πετάνια, 56’ Μπονιφάτσι)

* Στο 75’ αποβλήθηκε ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς για τη Σπαλ

Γιουβέντους - Τζένοα 1-1 (18’ Ρονάλντο, 67’ Μπέσα)

Ουντινέζε - Νάπολι 0-3 (14’ Φαμπιάν Ρουίθ, 82’ πέν. Μέρτενς, 86’ Ρογκ)

Κυριακή (21/10)

Φροζινόνε - Έμπολι 3-3 (8’ αυτ. Σιλβέστρε, 54’ πέν., 63’ Τσιοφάνι - 32’ Ζάγιτς, 48’ Σιλβέστρε, 79’ Ουτσάν)

Κιέβο - Αταλάντα 1-5 (84' πέν. Μπίρσα - 25' Ντε Ρουν, 28', 50', 52' Ίλισιτς, 72' Γκόσενς)