27/04/2024
Αγγλία | Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018 - 23:01

«Χτύπησε» στο φινάλε η Έβερτον

Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτό τα «ζαχαρωτά» ξεπέρασαν την αντίσταση της Κρίσταλ Πάλας (2-0)

Την ανοδική της πορεία στην Πρέμιερ Λιγκ πιστοποίησε την Κυριακή (21/10) η Έβερτον, η οποία επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Κρίσταλ Πάλας και πέτυχε την τρίτη σερί ήττα της.

Έτσι, τα «ζαχαρωτά» ανέβηκαν στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στοχεύουν για ακόμη ψηλότερα.

Οι «αετοί» είχαν την ευκαιρία να «παγώσουν» το »Γκούντισον Παρκ» στο 59' αλλά ο Μιλιβόγεβιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Πίκφορντ από το σημείο του πέναλτι.

Στη συνέχεια, ο Μάρκο Σίλβα έριξε στο ματς τους Κάλβερτ-Λιούιν και Τοσούν και εκείνοι τον δικαίωσαν. Συγκεκριμένα, ο πρώτος σκόραρε στο 87' ανοίγοντας το σκορ για τους γηπεδούχους ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τούρκος βρήκε και αυτός δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Κιν, Ζουμά, Ντιν, Γκουεγιέ, Γκόμες, (82' Κάλβερτ-Λιούιν) Μπερνάρντ (67' Τοσούν), Σίγκουρντσον, Γουόλκοτ (82' Λούκμαν), Ριτσάρλισον.

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Χένεσι, Γουάν-Μπισάκα, Τόμκινς, Σακό, Φαν Άανχολτ, Κουγιατέ, ΚακΆρθουρ (89' Γουίκαμ), Μιλιβόγεβιτς, Σλουπ, Τάουνσεντ, Ζάχα.

Το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής:

Σάββατο (20/10)

Τσέλσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (21' Ρίντιγκερ, 90'+6 Μπάρκλεϊ - 55', 73' Μαρσιάλ)

Μπόρνμουθ – Σαουθάμπτον 0-0

Κάρντιφ – Φούλαμ 4-2 (15’ Μέρφι, 20’ Ριντ, 65’ Πάτερσον, 87’ Χάρις – 11’ Σίρλε, 34’ Σεσενιόν)

Μάντσεστερ Σίτι – Μπέρνλι 5-0 (17’ Αγκουέρο, 54’ Μπερνάρντο Σίλβα, 56’ Φερναντίνιο, 83’ Μαχρέζ, 90’ Σανέ)

Νιούκαστλ – Μπράιτον 0-1 (29’ Καγιάλ)

Γουέστ Χαμ – Τότεναμ 0-1 (44’ Λαμέλα)

Γουλβς – Γουότφορντ 0-2 (20’ Καπουέ, 21’ Περέιρα)

Χάντερσφιλντ - Λίβερπουλ 0-1 (24’ Σαλάχ)