08/05/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018 - 20:32

«Πάνθηρας» ο Πανιώνιος νίκησε τον Άρη

Με 70-66 επιβλήθηκαν οι «κυανέρυθροι» στο κλειστό της Νέας Σμύρνης

Την πρώτη του νίκη στην φετινή Α1 πήρε ο Πανιώνιος την Κυριακή (21/10), όπου επικράτησε στη Νέα Σμύρνη του Άρη με 70-66.

Η ομάδα του Κρις Χουγκάζ αν και με μικρό ρόστερ, αλλά και την σημαντική απουσία του Σίνγκλερ (ήταν τραυματίας), κατάφερε να πάρει τη νίκη επί των «κίτρινων» και να... σπάσει το ρόδι στη φετινή σεζόν.

Στο πρώτο ημίχρονο οι «κυανέρυθροι» είχαν πιάσει έναν... τρελό ρυθμό και με μεγάλη ευστοχία την επίθεση, έφτασαν την υπέρ του διαφορά μέχρι και στο +16.

Ο Άρης από την μεριά του στο δεύτερο ημίχρονο επέστρεψε στο ματς και ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε την ολική επαναφορά, με το παιχνίδι στα τελευταία δύο λεπτά να είναι... θρίλερ.

Εκεί ο Πανιώνιος έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία και με ένα καθοριστικό τρίποντο του Χάρις κατάφερε να φτάσει στην σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-32, 58-49, 70-66

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Χουγκάζ): Δίπλαρος 6 (2), Μπέρι 17 (3), Τέιλορ 14, Χάρις 15 (3), Μπράουν 7 (1), Καμαριανός, Καμπερίδης 3 (1), Δημητρακόπουλος, Χουγκάζ 2, Τζόουνς 6.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης 9 (1), ΜακΓκί 6, Μπελ 11 (2), Χάρις 5 (1), Νταλό 7 (1), Σλαφτσάκης 2, Βεργίνης 1, Φλιώνης, Τζόουνς 11, Κάιζερ 8, Αγγέλου 6 (2).