19/04/2024
Ισπανία | Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018 - 00:11

Έπιασε κορυφή, αλλά αγωνιά για Μέσι η Μπαρτσελόνα!

Οι «μπλαουγκράνα» υπέταξαν με 4-2 τη Σεβίλλη αλλά έχασαν τον Αργεντινό σούπερ σταρ που τραυματίστηκε * Ισόπαλη με τη Βιγιαρεάλ η Ατλέτικο Μαδρίτης (1-1)

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Μπαρτσελόνα υπέταξε με 4-2 τη Σεβίλλη το Σάββατο (20/10) και χαμογέλασε ξανά έπειτα από 4 ματς χωρίς νίκη.

Βέβαια για τους «μπλαουγκράνα» το τρίποντο μικρή σημασία έχει, καθώς είδαν τον Μέσι να τραυματίζεται στον αγκώνα του αριστερού του χεριού, μετά από σύγκρουση με τον Βάσκες, και να αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο μόλις στο 25’.

Στο 2’ ο Κουτίνιο άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Αργεντινό σούπερ σταρ να γράφει το 2-0 στο 12’, λίγο πριν χτυπήσει.

Στο 63’ ο Σουάρες με πέναλτι έκανε το 3-0, για να μειώσει στο 79’ ο Σαράμπια σε 3-1. Στο 88’ ο Ράκιτιτς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1, με τον Μουριέλ να διαμορφώνει το τελικό 4-2 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με αυτή τη νίκη της η Μπάρτσα ανέβηκε μόνη πρώτη καθώς η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε μείνει νωρίτερα στο 1-1 με τη Βιγιαρεάλ.

Από εκεί και πέρα, η Βαλένθια «στραβοπάτησε», μένοντας στο 1-1  τη Λεγκανές.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σεμέδο, Πικέ, Λενγκλέ, Ζόρντι Άλμπα, Ράκιτιτς, Άρτουρ (67’ Σέρχι Ρομπέρτο), Μπουσκέτς, Κουτίνιο, Μέσι (26’ Ντεμπελέ), Σουάρες (81’ Ελ Χαντάντι).

ΣΕΒΙΛΛΗ: Βάτσλικ, Καρίτσο, Κιάερ (54’ Μερκάδο), Σέρζι Γκόμεθ, Αράνα, Χεσούς Νάβας, Βάσκες (69’ Μέσα), Μπανέγα, Σαράμπια, Μπεν Γιεντέρ, Αντρέ Σίλβα (78’ Μουριέλ)

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Παρασκευή (19/10)

Θέλτα - Αλαβές 0-1 (58' Πίνα)

Σάββατο (20/10)

Ρεάλ - Λεβάντε 1-2 (72' Μαρσέλο - 7' Μοράλες, 13' πέν. Μαρτί)

Βαλένθια - Λεγκανές 1-1 (85' Γκαγιά - 63' Γκουμπάου)

Βιγιαρεάλ - Ατλέτικο 1-1 (65' Γκασπάρ - 51' Φιλίπε Λουίς)

Μπαρτσελόνα - Σεβίλλη 4-2 (2’ Κουτίνιο, 12’ Μέσι, 63’ πεν. Σουάρες, 88’ Ράκιτιτς – 79’ Σαράμπια - 90+1’ Μουριέλ)