02/05/2024
Γαλλία | Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2018 - 23:56

Νέα πεντάρα η Παρί, συνεχίζει να παραπαίει η Μονακό

Οι πρωταθλητές Γαλλίας επιβλήθηκαν της Αμιάν με 5-0 * Έχασαν και από τη Στρασμπούρ οι Μονεγάσκοι (2-1)

Δεν παίζεται η Παρί Σεν Ζερμέν… Μετά το 5-0 επί της Λυών, οι πρωταθλητές Γαλλίας επικράτησαν εντός έδρας με το ίδιο σκορ και της Αμιάν το Σάββατο (20/10) και συνεχίζουν να προελαύνουν μετρώντας 10 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Τα πάντα για τους γηπεδούχους κρίθηκαν στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκαν με 2-0 χάρις στα γκολ των Μαρκίνιος (12’) και Ραμπιό (42’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η Παρί πέτυχε άλλα τρία γκολ με τους Ντράξλερ (80’), Εμπαπέ (82’) και Ντιαμπί (87’) για να διαμορφωθεί το τελικό 5-0.

Από εκεί και πέρα, αντίθετη πορεία με την Παρί πραγματοποιεί η Μονακό η οποία στο ντεμπούτο του Ανρί στον πάγκο της ηττήθηκε με 2-1 από τη Στρασμπούρ και υποχώρησε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Αρεολά, Ενκουνκού, Μαρκίνιος, Κερέρ, Μπερνάτ, Βεράτι (46’ Ντιαρά), Ντράξλερ, Ραμπιό (86’ Ριμάν), Ντι Μαρία (59’ Ντιαμπί), Καβάνι, Εμπαπέ.

ΑΜΙΑΝ: Γκίρτνερ, Κραφτ, Γκουανό, Αντενόν, Ντιμπασί, Γκναχόρε (81’ Μπλεν), Μονκοντουί, Ελ Χαζάμ (67’ Κονατέ), Γκόντος, Γκάνσο (74’ Μποντμέρ), Οτέρο.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Παρασκευή (19/10)

Λυών - Νιμ 2-0 (24' Nτεμπελέ, 90' Ντεπάι)

Σάββατο (20/10)

Παρί Σεν Ζερμέν - Αμιάν 5-0 (12’ Μαρκίνιος, 42’ Ραμπιό, 80’ Ντράξλερ, 82’ Εμπαπέ, 87’ Ντιαμπί)

Ντιζόν - Λιλ 1-2 (81’ πεν. Αμπέιντ – 21’ πεν. Πεπέ, 43’ Λουίζ Αραούχο)

Ναντ – Τουλούζ 4-0 (25’, 71’, 77’ Σάλα, 38’ Μποσκίλια)

Στρασμπούρ – Μονακό 2-1 (17’ Τόμασον, 84’ Μοτίμπα – 90+1’ Τιέλεμανς)