25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2018 - 18:01

Πάλι τα κατάφεραν οι «πράσινοι μπέμπηδες»

Καλύτερος ο Παναθηναϊκός, δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε δίκαια με 1-0 τον Πανιώνιο * «Χρυσή» αλλαγή για τον Δώνη, ο σκόρερ Χατζηθεοδωρίδης στο 72’ * Και δοκάρι οι «πράσινοι» στο 6’ με τον Kαμπετσή

Η υπομονή είναι αρετή και τα πιτσιρίκια του Γιώργου Δώνη το έχουν και αυτό… Ο νεανικός Παναθηναϊκός συνεχίζει να εντυπωσιάζει καθώς το Σάββατο (20/10) επικράτησε εντός έδρας και του Πανιώνιου, για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας, και παραμένει αήττητος.

Οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν, ωστόσο δεν πανικοβλήθηκαν λεπτό, έδειξαν υπομονή και στο τέλος κατέκτησαν το έκτο φετινό τους τρίποντο.

Γενικά ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και νίκησαν δίκαια, με τους Νεοσμυρνιώτες να αποδεικνύονται μεν σκληρό καρύδι αλλά να να περιορίζονται σε αμυντικούς προσανατολισμούς και όχι στο να δημιουργούν.

Μπήκε δυνατά ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ορμή το παιχνίδι και θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ στο 6’ με τον Καμπετσή να σημαδεύει στο δοκάρι. Η υπεροχή του συνεχίστηκε μέχρι το 30’, με τους «κυανέρυθρους», που μέχρι τότε έπαιζαν φουλ άμυνα, να βγαίνουν από το καβούκι τους και να απειλούν στο 39’ με τον Ντουρμισάι.

Χρυσή αλλαγή ο Χατζηθεοδωρίδης

Οι γηπεδούχοι βγήκαν με αποφασιστικότητα στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας τον έλεγχο. Μάλιστα, η έμπνευση του Δώνη να ρίξει στο ματς τον Χατζηθεοδωρίδη στο 64’ του βγήκε σε καλό. Και αυτό διότι οκτώ λεπτά αργότερα, ο 20χρονος άσος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με ωραίο σουτ, χαρίζοντας τους τη νίκη.

Φυσικά, ο νεαρός άσος δεν θα μπορούσε να μην έιναι ο πολυτιμότερος των νικητών, με τους Κουλιμπαλί και Χατζηγιοβάννη να κάνουν επίσης πολύ καλό παιχνίδι.

Από πλευράς «κυανέρυθρων» ξεχώρισε ο Παπαγεωργίου ενώ κινητικός ήταν και ο Σπιριντόνοβιτς.

Διαιτητής ήταν ο Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), με βοηθούς τους Πετρόπουλο και Τριανταφύλλου από τον ίδιο Σύνδεσμο. Τέταρτος ήταν ο Φωτιάδης (Καστοριάς).

Κίτρινες: 49’ Κολοβέτσιος - 28’ Μπανανά, 70’ Κόρμπος, 80’ Κεϊτά

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κουλιμπαλί, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Κουρμπέλης, Δώνης (77’ Τζανδάρης), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης (82’ Σέχου), Μακέντα, Καμπετσής (64’ Χατζηθεοδωρίδης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοσέ Ανιγκό): Κότνικ, Ντομίνγκες, Κούρντι, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κόρμπος (89’ Σεράφ), Κεϊτά, Τσιλούλης (55’ Μανθάτης), Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας, Ντουρμισάι.