29/03/2024
Γερμανία | Παρασκευή 19 Οκτωβρίου 2018 - 23:40

Aπίθανος Γιόβιτς και επτάρα η Άιντραχτ!

Πέντε γκολ έβαλε ο Σέρβος φορ και η ομάδα της Φρανκφούρτης διέλυσε με 7-1 τη Φορτούνα Ντίσελντορφ

Ένας Λούκα Γιόβιτς να τον πιεις στο ποτήρι! Σε απίστευτη βραδιά βρέθηκε την Παρασκευή (19/10) ο Σέρβος επιθετικός της Άιντραχτ και οδήγησε την ομάδα του στο σαρωτικό 7-1 επί της Φορτούνα Ντίσελντορφ, πετυχαίνοντας πέντε γκολ!

Στην πρώτη αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα ο Χάλερ άνοιξε το σκορ στο 20' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, με τον 20χρονο άσο να σημειώνει τα δύο πρώτα του τέρματα στο 26ο και το 34ο λεπτό.

Ο Χάλερ στο 50' έγραψε το 4-0, τρία λεπτά αργότερα ο Λουκεμπάκιο μείωσε για τους νεοφώτιστους, για να ακολουθήσουν άλλα τρία γκολ από τον Γιόβιτς στο 55', το 69' και το 72'.

Με 13 βαθμούς η ομάδα της Φρανκφούρτης έπιασε στην 6η θέση την Μπάγερν, στους 5 έμειναν οι φιλοξενούμενοι και στο... βυθό της κατάταξης.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ (58' Ρένοβ), Άμπραχαμ, Χασέμπε, Εντίκα, Ντα Κόστα, Τόρο (46' Στεντέρα), Κόστιτς, Ντε Γκουζμάν, Γκασίνοβιτς, Χάλερ, Γιόβιτς (86' Χργκότα).

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ: Ρένσινγκ, Αϊχάν, Μπότζεκ (46' Λουκεμπάκιο), Καμίνσκι, Τσίμερμαν, Τσίμερ, Σομπότκα (46' Μπαρκόκ), Μοράλες, Στέγκερ, Ντουκς, Ράμαν.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

Παρασκευή (19/10)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Φορτούνα Ντίσελντορφ 7-1 (26', 34', 55', 69', 72' Γιόβιτς, 20' πέν., 50' Χάλερ - 53' Λουκεμπάκιο)