19/03/2024
Μπάσκετ | Τρίτη 16 Οκτωβρίου 2018 - 23:42

Τα έκανε μαντάρα στο Μόναχο ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» κατάφεραν να χάσουν από τη Μπάγερν (80-79), πληρώνοντας τα πάμπολλα λάθη τους σε ένα παιχνίδι που φαινόταν δικό τους

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο παιχνίδι του στην εφετινή Ευρωλίγκα την Τρίτη (16/10), καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας με 80-79 από τη Μπάγερν Μονάχου στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Οι «πράσινοι» δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους και παρά το γεγονός ότι είχαν την ευκαιρία να πάρουν στο φινάλε τη νίκη την πέταξαν στον κάλαθο των αχρήστων.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ υπέπεσαν σε συνολικά 17 λάθη ενώ ήταν και ιδιαίτερα άστοχοι από τα 6.75. Δύο στατιστικά που έπαιξαν τον ρόλο τους στην ήττα. Παράλληλα, τα μεγάλο όπλο των «πράσινων», Νικ Καλάθης, δεν τράβηξε, καθώς μπορεί να έχει 8 ασίστ αλλά σημείωσε μόλις πόντους.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και στο ξεκίνημα βρέθηκαν να προηγούνται με 0-7. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με πολύ καλή δουλειά στο τρανζίσιον, έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται, τελικά, στο 20-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, είχαν μία ισορροπία σε όλες τις κατηγορίες της στατιστικής – ακόμα και στα λάθη - και κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με ένα υπέρ τους +1 (40-41).

Στην τρίτη περίοδο, οι «πράσινοι» βελτίωσαν την άμυνά τους ωστόσο τα κακά ποσοστά στο τρίποντο συνεχίζονταν, με αποτέλεσμα το τέλος της να τους βρεί μπροστά στο σκορ με 56-58.

Στην τελευταία περίοδο το ματς άνοιξε και ήταν ντέρμπι μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο...  Πέντε δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε και με το σκορ στο 80-79 υπέρ των Βαυαρών, το «τριφύλλι» αυτοκτόνησε. Ο Μπούκερ αστόχησε σε δύο βολές, ο Γκιστ πήρε το ριμπάουντ, ωστόσο έκανε λάθος πάσα σπαταλώντας την ευκαιρία για το τελευταίο σουτ που θα του χάριζε τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 40-41, 56-58, 80-79

ΜΠΑΓΕΡΝ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς, Χομπς, Κινγκ, Κόπονεν 10 (2), Ραντόσεβιτς 4, Λούτσιτς 11 (5 ριμπάουντ), Λο 4, Ντζέντοβιτς 19 (2), Γιόβιτς 4 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπαρτέλ 12, Γουίλιαμς 5, Μπούκερ 11.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 3, Λάνγκφορντ 18 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές), Λάσμε 8, Παπαπέτρου 2, Παππάς 5 (1), Γκιστ 7, Λεκαβίτσιους 6, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 9 (8 ασίστ, 4 λάθη), Αντετοκούνμπο 8, Μήτογλου 10 (6 ριμπάουντ).