09/05/2024
Εθνικές ομάδες | Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2018 - 23:40

Λίγη η Εθνική του λίγου Σκίμπε...

Ήττα με 2-0 από τη Φινλανδία και η πρωτιά στον όμιλο του Nations League κάνει φτερά

Έτσι δεν πάει πουθενά... Άλλη μία απογοητευτική εμφάνιση κατέγραψε η Εθνική, που έχασε δίκαια με 2-0 από τη Φινλανδία το βράδυ της Δευτέρας (15/10) στο Τάμπερε και μοιάζει πια απίθανο να τερματίσει στην πρώτη θέση του ομίλου της στο Νations League.

Η «γαλανόλευκη» έβγαλε και πάλι ατελείωτα προβλήματα στον επιθετικό τομέα, ήταν όμως προβληματική και ανασταλτικά στο β' ημίχρονο και αυτό της κόστισε άλλα δύο... χαζά γκολ στο παθητικό της σε αυτή τη διοργάνωση.

Σίγουρα δεν μπορεί να σταθεί ως επαρκής δικαιολογία η αποχώρηση του τραυματία με διάστρεμμα Παπασταθόπουλου στην ανάπαυλα, με τον Τζαβέλλα πάντως να είναι αλήθεια ότι δεν βοήθησε καθόλου αντικαθιστώντας τον στόπερ της Άρσεναλ, καθώς συνολικά η εικόνα των διεθνών στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήταν αποκαρδιωτική.

Και φυσικά μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει ο Μίκαελ Σκίμπε, αφού είναι φανερό ότι ο Γερμανός ομοσπονδιακός τεχνικός δεν εμπνέει, δεν παρουσιάζει κάποιο συγκεκριμένο σχέδιο στον τρόπο παιχνιδιού της ομάδας και η λογική «θα βρούμε κάποια στιγμή τον Μήτρογλου με σέντρα και αυτός θα βάλει γκολ» δεν μπορεί να οδηγήσει σε καμία περίπτωση στην επιτυχία.

Όσο για τις διαμαρτυρίες για πέναλτι στον Κουλούρη στο 82' ο Έλληνας άσος αλληλοτραβήχτηκε με τον αντίπαλό του και δεν υπάρχει παράβαση.

Η Φινλανδία, για την οποία μάλιστα ο πρώτος της σκόρερ Πούκι έπαιξε μόλις 11 λεπτά και είχε κορυφαίους τους Λουντ, Σοΐρι και Τουόμινεν, μετρά 12 βαθμούς σε 4 αγωνιστικές στον 2ο όμιλο της League 3 και προφανώς μόνο αν... αυτοκτονήσει θα χάσει την πρωτιά, με την Ελλάδα να ακολουθεί στους 6, την Ουγγαρία στους 4 και την Εσθονία στον 1.

Καλή πίσω, ανύπαρκτη μπροστά...

Παιχνίδι χωρίς ρυθμό, παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα ηταν αυτό που έγινε στο α' ημίχρονο.

Η προσοχή των διεθνών ήταν στραμμένη στο να μην κινδυνεύσουν στα μετόπισθεν, κάτι που κατάφεραν άνετα και από τη στιγμή κιόλας που ο Πούκι αποχώρησε τραυματίας μόλις στο 11ο λεπτό.

Οι Φινλανδοί είχαν την υπεροχή, αλλά αυτή ήταν ανούσια, με τους παίκτες του Σκίμπε να είναι διστακτικοί στις κινήσεις τους, να μην έχουν καλές συνεργασίες και μοιραία να μην τους αισθάνεται ο Χραντέτσκι.

Ένα ματς χωρίς κλασική φάση στο πρώτο 45λεπτο και απόλυτα λογικό το 0-0 με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια.

Ήταν... άστα να πάνε

Το β' ημίχρονο άρχισε εφιαλτικά και τελείωσε εφιαλτικά για την Εθνική, καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό δέχθηκε γκολ από τον Σοΐρι και η αυτοσυγκέντρωση πήγε περίπατο.

Οι διεθνείς προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά αυτό έγινε τελείως σπασμωδικά, με άναρχο ποδόσφαιρο και με πολλές σέντρες στο πουθενά.

Η είσοδος του Κουλούρη στο παιχνίδι έφερε μια μικρή επιθετική πνοή στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τον φορ του Ατρομήτου να χάνει και τη μοναδική σπουδαία ευκαιρία στο 87'.

Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα ο Λουντ εξέθεσε την ελληνική άμυνα, σέρβιρε στον Καμαρά και ο τελευταίος σφράγισε τη δίκαιη νίκη των Σκανδιναβών.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Πολωνός Πάβελ Γκιλ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Κόνραντ Σαπέλα και Μάρτσιν Μπορκόβσκι. Επιπρόσθετοι βοηθοί ήταν οι επίσης Πολωνοί Κριστόφ Γιάκουμπικ και Πιοτρ Λάσικ.

Κίτρινες: 74' Μανωλάς.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Mάρκου Κανέρβα): Xραντέτσκι, Ραϊτάλα, Τοΐβιο, Αραγιούρι, Ουρόνεν, Λουντ, Καμαρά, Σπαρβ, Σοΐρι (86' Πιρίνεν), Πούκι (12' λ. τρ. Σκραμπ), Τουόμινεν (90'+1 Καργιαλάινεν).

ΕΛΛΑΔΑ (Μίκαελ Σκίμπε): Mπάρκας, Μπακάκης, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος (46' λ. τρ. Τζαβέλλας), Τσιμίκας, Ζέκα, Τζιόλης, Πέλκας (73' Κουλούρης), Φορτούνης, Μπακασέτας (57' Χριστοδουλόπουλος), Μήτρογλου.