24/04/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2018 - 18:40

Φιλικά ισόπαλος με Ηρακλή ο Απόλλων Σμύρνης

Στο 1-1 έμειναν ο «Γηραιός» και η «Ελαφρά Ταξιαρχία» στο Καυτανζόγλειο

Xρήσιμα συμπεράσματα έβγαλε ο Γιάννης Μαντζουράκης στο σαββατιάτικο (13/10) φιλικό παιχνίδι του Απόλλωνα Σμύρνης με τον Ηρακλή, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 στο Καυτανζόγλειο.

Ο «Γηραιός» μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ο Κλέιτον άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων και βρίσκοντας δίχτυα με πλασέ.

Στο 6' ο Βάσιτς εξουδετέρωσε με δυσκολία την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη, ενώ για λογαριασμό της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» ο Ζοάο Πέδρο στο 45'+1 έπιασε ένα δυνατό σουτ και ο Αμπάρης απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο β' ημίχρονο ο Απόλλων ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε στο γκολ της ισοφάρισης στο 61ο λεπτό με σκόρερ τον Μάντζιο.

Ο 35χρονος φορ με ψηλοκρεμαστό σουτ από μακρινή απόσταση αξιοποίησε λάθος των ποδοσφαιριστών του «Γηραιού», διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα.

Τόσο ο Μαντζουράκης όσο και ο Αλέξανδρος Βοσνιάδης, βέβαια, έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους διαθέσιμους ποδοσφαιριστές τους.

HΡΑΚΛΗΣ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Αμπάρης (46' Γρηγοριάδης), Κουτρομάνος (34' Γιαννίτσης), Χιντζίδης (70' Κανακούδης), Ζιαμπάρης (46' Κουκόλης), Κούσας (70' Κωστούλας), Μουμίν (46' Καλτσάς), Παναγιωτούδης (70' Καζναφέρης), Πασάς (46' Πτηνόπουλος), Ντούνης (46' Γεωργίου), Κλέιτον (46' Μενδρινός), Χασομέρης (46' Ρόβας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Μαντζουράκης): Βάσιτς (46' Αστράς), Γκίνο (46' Κονέ), Ρώσση (46' Στάθης), Λούκιτς (46' Κύργιας), Τζανετόπουλος (46' Βαφέας), Γκονζάλες (46' Κοντοές), Ζοάο Πέδρο (46' Ντ' Ούρσο), Ντεφεντερίκο (46' Μπεντινέλι), Ακόστα (36' λ. τρ. Βάρκας - 46' Οριουέλα), Γκαρός (46' Μάντζιος), Σικαμπάλα (46' Τριάδης).