20/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 13 Οκτωβρίου 2018 - 18:34

Πανηγυρίζουν στον Χολαργό

Κέρδισε 74-60 τον Κολοσσό στο ιστορικό πρώτο του ροζ φύλλο στην Α1

Την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην Α1 πανηγύρισε το απόγευμα του Σαββάτου (13/10) ο Χολαργός, καθώς επιβλήθηκε με 74-60 του Κολοσσού.

Το ματς της 2ης αγωνιστικής ήταν ισορροπημένο για 30 λεπτά, με τους γηπεδούχους να έχουν προηγηθεί με 37-33 στο τέλος του ημιχρόνου και με +4 (56-52) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ροδίτες «κόλλησαν» επιθετικά και οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη, που είχαν και τη θερμή συμπαράσταση των οπαδών τους, δεν άφησαν ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία και πήραν το ροζ φύλλο με το τελικό +14.

Ο Αγκμπελέσε με 17 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντιγκς με 16 να είναι αυτός που ξεχώρισε από πλευράς φιλοξενούμενων, οι οποίοι γνώρισαν νέα ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-33, 56-52, 74-60

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 4, Γιάνκοβιτς 11, Οκερέαφορ 4, Αγκμπελέσε 17, Λαβ 7, Κώττας 2, Κμπερίδης 6, Σπυριδωνίδης 7, Σκουλίδας, Χόκινς 8, Ντόρσεϊ 8.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Βετούλας): Δημακός 7 (1), Άσκα 9, Ντιγκς 16 (3), Κέμπτον 9 (1), Μπράουνινγκ 8 (2), Μαυροειδής 7, Γεωργάκης, Μπιλής, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Παπαδάκης, Ντουρέν 4.