20/04/2024
Αγγλία | Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου 2018 - 00:27

«Μπαμ» στο «Ολντ Τράφορντ»

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε στα πέναλτι από τη Ντέρμπι και αποκλείστηκε από το Λιγκ Καπ * Εύκολη πρόκριση για τη Σίτι

Μία μεγάλη «βόμβα» στη φάση των «32» του αγγλικού Λιγκ Καπ σημειώθηκε το βράδυ της Τρίτης (25/9).

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αντιμετώπισε εντός έδρας τη Ντέρμπι ωστόσο ηττήθηκε 8-7 στη διαδικασία των πέναλτι (κανονική διάρκεια 2-2) και αποχαιρέτησε πρόωρα το θεσμό.

Μόλις στο 3’ ο Μάτα άνοιξε το σκορ για τους «κόκκινους διάβολους» αλλά στο 59’ ο Γουίλσον έφερε το ματς στα… ίσια. Στο 67’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν μετά την αποβολή του Ρομέρο και έτσι η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ έφερε τούμπα το ματς με γκολ του Μάριοτ στο 85’. Όμως, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Φελαϊνό σκόραρε για το 2-2, στέλνοντας το ματς στα πέναλτι. Εκεί τα «κριάρια» αποδείχθηκαν πιο ικανά και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη – πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Την έκπληξη πάντως έκανε και η Μπάρτον η οποία νίκησε 2-1 τη Μπέρνλι και την απέκλεισε. Αντίθετα εύκολο έργο είχαν Μάντσεστερ Σίτι και Κρίσταλ Πάλας που νίκησαν εύκολα με 3-0 εκτός έδρας Όξφορντ και Γουέστ Χαμ αντίστοιχα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ρομέρο, Νταλότ, Τζόουνς, Γιανγκ, Ερέρα (63' Φελαϊνί), Μάτιτς, Μάτα (70' Γκραντ), Λίνγκαρντ (63' Φρεντ), Μαρσιάλ, Λουκάκου.

ΝΤΕΡΜΠΙ: Κάρσον, Μπογκλ (87' Μπογκλ), Κίο, Τομόρι, Φόρσιτ, Τζόνσον, Μπρίσον, Μάουντ, Μπένετ (77' Ζόσεφζουν), Γουίλσον, Νούτζεντ (79' Μάριοτ).